Jste zde

LM3435: Budič RGB LED pro přenosné projektory

Společnost National Semiconductor představuje integrovaný obvod LM3435, první 2 A budič RGB LED pro přenosné projektory, na jehož výstupu nalezneme tři vysoce svítivé LED v zapojení se společnou anodou, řízené sekvenčně a s využitím jediné indukčnosti.

Společnost National Semiconductor představuje integrovaný obvod

 
  • LM3435,
  • Compact Sequential Mode RGB LED Driver with I2C Control Interface,
 
tj. první 2 A budič RGB (red, green, blue) LED pro přenosné projektory, na jehož výstupu nalezneme tři vysoce svítivé LED v zapojení se společnou anodou, řízené sekvenčně a s využitím jediné indukčnosti. K řízení proudu LED zde máme k dispozici rozhraní I2C.
 
 
Výchozí přenosná nebo dokonce kapesní řešení projektorů s LED dnes zahrnují samostatný budič pro každou LED, tzn. červenou, zelenou i tu modrou, přičemž každý takový obvod si žádá odpovídající indukčnost. Výsledný návrh pak bývá rozměrný a také nákladnější, protože se skládá z celé řady součástek, jejichž prostřednictvím a také s definovanou přesností budíme všechny výkonové LED. Rostoucí oblíbenost kapesních projektorů, které mnohdy bývají ještě menší než běžné přenosné 2,5palcové HDD, pak celou situaci vyhrocuje ještě více. Jediný budič LED, LM3435 od National Semiconductor, proto tento problém řeší sekvenčním řízením tří LED RGB, kdy na 60 Hz a více budí jednu po druhé a vychází tak vstříc provozním požadavkům nejnovějších zobrazovacích prvků s technologiemi
 
  • LCoS (Liquid Crystal on Silicone) či
  • DLP (Digital Light Processing).
 
Výrazně jednodušší a také kompaktnější návrh pak vyžaduje pouze jednu indukčnost a „něco málo pasivní drobotiny“ okolo budiče – driveru.
 
 
Jak již bylo naznačeno, budičem RGB LED LM3435 rozumíme spínaný regulátor konstantního proudu pro sekvenční řízení tří LED s využitím jen jediné indukčnosti. Struktura přitom zahrnuje všechny potřebné aktivní prvky, včetně základního MOSFETu s kanálem typu N, synchronního MOSFETu s kanálem typu P a trojice spínačů s kanálem typu N pro individuální řízení LED. Vstupní napětí se přitom může pohybovat v rozsahu od 2,7 V do 5,5 V. Velikost proudových pulsů se definuje individuálně a lineárně v 1 023 krocích prostřednictvím rozhraní I2C. Jejich maximální úroveň lze přitom nastavit trojicí vnějších rezistorů, vztažených vůči zemi, a to od 0,5 A až do 2,0 A. Neoddělený měnič typu Flyback se synchronním usměrněním umožňuje vysoce účinný snižující / zvyšující provoz.
 

Dostupnost a cena:

Při odběru 1 000 ks vychází jeden obvod LM3435 ve 40vývodovém pouzdru typu LLP na $4.50.
 

Download a odkazy:

Hodnocení článku: