Jste zde

Audio kodek MAX98089: Šetrný k vývojáři, reproduktoru i uším posluchače

Nový nízkopříkonový audio kodek od Maximu optimalizuje dosahované parametry a předchází poškození reproduktoru. Vše je navíc umocněno jednoduše použitelným SW rozhraním.

Maxim představuje integrovaný obvod, označený jako

 
  • MAX98089,
  • Low-Power, Stereo Audio Codec with FlexSound Technology.
 
Myslí se tím stereofonní audio kodek s vysokou mírou integrace, stojící za lepšími parametry audio řetězce, zatímco ještě předchází možnému poškození reproduktoru. Za výrazným zjednodušením návrhu konkrétního produktu zde hledejme snadno použitelné grafické uživatelské rozhraní GUI. Aby výrobce minimalizoval počet nezbytných diskrétních součástek, zapracoval na čip integrovanou detekci jacku, vyhodnocující zasunutí nebo také vyjmutí příslušenství, stejně jako stisknutí tlačítka. Spotřeba DAC pro sluchátka v režimu Idle odráží 15procentnímu zlepšení ve srovnání s obdobnými přístupy. Díky snadné použitelnosti, malé vlastní spotřebě, vynikajícím audio parametrům a také malému zapouzdření ve stylu WLP (Wafer Level Package) struktura MAX98089 vhodně nahrává potřebám přenosných multimediálních aplikací typu tabletů, netbooků či mobilních telefonů.
 
 
Obvod MAX98089 staví na Maximem chráněné technologii audio systémů
 
  • FlexSound™,
 
optimalizující signálovou úroveň spolu s kmitočtovou odezvou, zatímco limituje maximální možné zkreslení a také výkon na daném výstupu. S takovými postupy zlepšíme vlastnosti reproduktorového výstupu a zároveň předejdeme poškození připojeného elektroakustického měniče. Technologie FlexSound™ přichází s rozsáhlou nabídkou nástrojů pro ještě kvalitnější playback, resp. přenos hlasu. Jednoduché grafické uživatelské rozhraní podporuje zhodnocení a následnou optimalizaci 5pásmového parametrického ekvalizéru EQ našeho nového obvodu, funkce ALC (Automatic Level Control) nebo také limiteru reproduktoru pro jeho výkon nebo zkreslení THD, resp. další nežádoucí „ujíždění“ parametrů. Potřebnou flexibilitu zajišťují softwarové drivery, dostupné pro Linux® nebo i jiné platformy OS. A abychom mohli nejlépe využívat dynamického rozsahu A/D převodníku a zdokonalit hlasovou konverzi, dostáváme do rukou funkci AGC (Automatic Gain Control) spolu se šumovou bránou pro optimalizaci signálové úrovně vstupních signálů z mikrofonu.

 
MAX98089 byl rovněž navržen s cílem snížit počet vnějších diskrétních součástek, se kterými se běžně „potýkají u konkurence“. Máme zde proto k dispozici stereofonní sluchátkový zesilovač, pracující ve třídě H spolu s 2režimovou nábojovou pumpou. S takovým přístupem se již můžeme zdárně vyhnout nemalým výstupním kondenzátorům nebo třeba rušivým pazvukům, které jinak provází zapnutí a vypnutí systému, případně i změnu hlasitosti. Ve spojení s možnostmi, které nabízí Headphone Ground Sense (HPSNS), zase dochází k omezení výstupního zarušení. Stereofonní reproduktorové zesilovače s nízkým EMI, pracující ve třídě D, pak umožňují provoz bez filtrů. Tyto integrované zesilovače dosahují parametrů, vyžadovaných současnými aplikacemi, aniž by se přitom musely uchýlit k řešení s diskrétními zesilovacími stupni.
 
 
 

Dostupnost a cena:

Integrovaný obvod MAX98089 lze při odběru 1 000 a více ks pořídit již za $1.98.
 
Jedná se o 63vývodové pouzdro typu WLP (3,8 mm x 3,3 mm, 0,4 mm pitch) nebo také 56pinové provedení ve stylu TQFN o rozměrech 7 mm x 7 mm. Plná specifikace přitom zahrnuje teplotní rozsah od -40 °C až do +85 °C.
 

Download a odkazy:

Hodnocení článku: