Jste zde

Mikrofony MEMS a nefalšované hi – fi pásmo

ST uvádí na trh dvě nové struktury MEMS, vystupující navenek jako miniaturní digitální mikrofony s pozoruhodnými vlastnostmi.

Společnost STMicroelectronics představuje dvě nové digitální struktury mikrofonů MEMS (Micro-Electro-Mechanical Systems). Díky spojení vynikající zvukové kvality spolu s odolností a také spolehlivostí, která netrpí ani z titulu stísněných rozměrů nebo nižší ceny, mohou dva nové mikrofony

 
  • MP34DB01,
    • MEMS audio sensor omnidirectional digital microphone a také
  • MP45DT02,
    • MEMS audio sensor omnidirectional digital microphone
 
vhodně podpořit celou řadu aplikací v mobilních telefonech i přenosných počítačích, stejně jako v celé řadě dalších, současných nebo právě vznikajících systémů s hlasovým vstupem. Mikrofony typu MEMS od ST používají nejlepší technologii akustického snímání ve své třídě, která byla společně vyvíjena se společností OMRON, takže je již ze své podstaty méně citlivá vůči mechanickým otřesům, změnám teploty či elektromagnetickým interferencím, přičemž zároveň vyniká vysoce věrnou reprodukcí snímaných audio signálů. Spojením řídicích elektronických obvodů ST a mikro – obráběného senzoru OMRONu můžeme s jediným mikrofonním pouzdrem zajistit jedinečné výsledky a to při nižší vlastní spotřebě než v případě klasických kondenzátorových mikrofonů (ECM). Optimalizace proudového odběru se pak přímo odráží na výdrži použité baterie.
 

Vedle koncových rozměrů, robustního provedení a také šetrnějšího zacházení s dostupnou energií ve srovnání s mikrofony ECM můžeme v případě struktur MEMS výrazně povýšit zvukovou kvalitu, zapracujeme – li v daném zařízení větší počet mikrofonů. Takové pole mikrofonů, jehož realizaci usnadňuje miniaturní provedení a úžasná souhra citlivostí včetně kmitočtové odezvy prvků ST, umožňuje implementovat celou řadu užitečných funkcí, např. aktivní potlačení ruchů okolí včetně ozvěny nebo technologii pro zpracování zvuku, díky níž lépe oddělíme užitečný signál s ohledem na umístění jeho zdroje. Takové možnosti jistě oceníme v případě použití mobilních i jiných zařízení v hlučném nebo jinak neovládnutelném prostředí. Další důležitý faktor ve spojení s multi – mikrofonními systémy spočívá ve vysoké teplotní stabilitě struktur MEMS po zapájení (reflow), zajišťující víc než dostatečnou flexibilitu při umísťování pomocných mikrofonů. Máme zde zároveň na mysli i místa s náročnějšími teplotními výkyvy.


 
Mikrofonní prvek MP34DB01 o rozměrech 3 x 4 x 1 mm je jediným obvodem svého druhu na trhu s nefalšovaným hi – fi pásmem, zajišťující plochou kmitočtovou charakteristiku v celé audio oblasti od 20 až do 20 000 Hz, spolu s bezkonkurenčním odstupem užitečného signálu od šumu (signal-to-noise ratio) 62 dB a PSR (power-supply rejection) 70 dB. Druhý přírůstek do rodiny obvodů MEMS (více viz také na www.st.com/mems), mikrofon MP45DT02 o rozměrech 3,76 x 4,72 x 1,25 mm, nabídne vedle jiného způsobu provedení odstup SNR 58 dB.


Cena a dostupnost:

MP34DB01 je k dispozici již nyní a MP45DT02 půjde do hromadné výroby ve druhém čtvrtletí roku 2011. Jednotková cena obou struktur činí při odběru 1 000 ks $1.4.
 

Download a odkazy:

 

Hodnocení článku: