Jste zde

Miniaturní Hallův senzor s číslicovým rozhraním

Řekne – li se lineární, integrovaný Hallův senzor s rozhraním I2C, 10bitovým rozlišením, nastavitelnou citlivostí a nejmenšími možnými rozměry, mělo by se nám okamžitě vybavit označení AS5510.

Společnost austriamicrosystems rozšířila svou nabídku o miniaturní čip, který nazývá

  • AS5510,
  • Linear Hall Sensor with I2C Output.

Jedná se o lineární, integrovaný Hallův senzor, který se může pyšnit svými celkovými rozměry spolu s 10bitovým rozlišením příslušného číslicového výstupu. Nepatrné provedení AS5510 ve stylu Chip Scale Package o rozměrech 1,46 mm x 1,1 mm pro přepínání mezi čtyřmi různými rozsahy citlivosti, nebo také k jednoduchému přenosu dat do mikrokontroléru, využívá 2drátové sériové rozhraní I2C. Magnetický lineární enkodér, navržený s ohledem na zákaznické aplikace, nabídne velikost, typické vlastnosti a také parametry, vyžadované v souvislosti s bezkontaktním snímáním polohy v aplikacích typu řídicích systémů, pracujících v uzavřené smyčce s prostorovým omezením – např. zoom či autofokus fotoaparátů. Měříme zde absolutní pozici jednoduchého 2pólového magnetu pro typické boční posuvy 0,5 až 2 mm se vzduchovou mezerou okolo 1,0 mm. Nasadíme – li však silnější magnety, můžeme zpracovat ještě větší pohyby a také související vzduchové mezery.

 

Abychom minimalizovali vlastní spotřebu, přepíná struktura AS5510 do režimu Power Down s proudovým odběrem 25 µA. Výhoda zapracovaného rozhraní typu I2C spočívá v praktickém a také rychlém propojení s mikrokontrolérem, přičemž zde nevyžadujeme přídavný A/D převod. Spojení nejmenších možných rozměrů, přesného a rovněž bezkontaktního snímání a také nejnižší proudové spotřeby pak už jen vhodně nahrává nejrůznějším mobilním elektronickým řešením.

Alfred Binder, marketingový manažer společnosti austriamicrosystems pro HMI zařízení (Human Machine Interface), to vyjádřil takto: „Ostatní průmyslová řešení jsou mnohem větší a ještě k tomu nabídnou pouze analogový výstup, který si pak žádá externí A/D převodník, zapojený do okruhu uzavřené smyčky. S ADC přímo na čipu a také rozhraním I2C však může obvod AS5510 jednoduše komunikovat se systémovým mikrokontrolérem a také usnadnit nastavení senzoru. Vysoká míra integrace struktury AS5510 kromě toho zjednoduší návrh celého systému a ještě odstraní problémy, spojené s rušením, zesílením a referenčním napětím.“ Lineární Hallův senzor v 6vývodovém provedení typu WLCSP zvládá teplotní rozsah od -30 °C až do +85 °C a vyžaduje napájecí napětí od 2,5 V do 3,6 V.

Základní vlastnosti AS5510:

  • 10bitové rozlišení
  • Rozhraní I2C
  • Režim Power Down
  • Nastavitelná citlivost

Dostupnost a cena:

Při odběru 1 000 ks vychází jeden obvod AS5510 na $0.64.

Download a odkazy:

Hodnocení článku: