Jste zde

Potenciometry do „mokrého“ podmořského světa

Vishay představuje první ponorný cermetový panelový potenciometr svého druhu s plným krytím IP68, odolávající při své činnosti slaným mořským hlubinám až do hloubky třiceti metrů.

Společnost Vishay představuje nový ponorný cermetový panelový potenciometr s plným krytím IP68, odolávající při své činnosti mořské vodě a to až do hloubky třiceti metrů (z pohledu elektronických systémů se jedná o další extrémní podmínky; nedávno jsme na stránkách hw.cz například rozebírali nástrahy hlubinných vrtů s teplotami okolo 200 °C – viz článek Vrtné soupravy a elektronické systémy, provozované při vysokých teplotách). V případě našeho potenciometru s označením

 
  • P13SM,
  • Fully Sealed Container Cermet Potentiometers - Submarine Applications,
 
máme k dispozici pouzdro a hřídel v provedení z nerezové oceli a celek jako takový navržen pro aplikace ve kterých nastavujeme elektrické parametry prostřednictvím potenciometru, ponořeného ve slané mořské (příp. také i čisté) vodě v hloubce do 30 m. Na základě testu solným postřikem pak výrobce definuje odolnost vůči korozi po dobu až 960 hodin. O žralocích tisková zpráva taktně mlčí...
 
 
Festovní (vysoce odolná, tj. heavy-duty) konstrukce nového potenciometru je optimalizována pro nasazení na pozici napěťového děliče ovládacího rozhraní podvodních systémů, podmořských „vozítek – přibližovadel“ (Submarine Scooter / Tractor – netroufám si překládat doslovně) či majáků. P13SM nabídne vyšší výkonové zatížení až 1,5 W při +70 °C a nekompromisní TCR, typicky ±75 ppm/°C. Cermetové provedení navíc zajišťuje lepší stabilitu než v případě uhlíku a umožňuje tak dosáhnout vyšší spolehlivosti a také odolnosti vůči okolním vlivům.
 
 
 
Na základě testu solným postřikem výrobce definuje odolnost vůči korozi po dobu až 960 hodin
 
 
Potenciometry jsou dostupné s hřídelí o průměru 3,17 mm a 6 mm a v provedení s různou délkou. Aby výrobce zajistil bezchybnou činnost i v nejdrsnějších případech, definuje teplotní rozsah již od -55 °C až do +125 °C. Vzorky včetně výrobních množství nových potenciometrů P13SM jsou k dispozici již nyní. Na větší objednávky se potom čeká 10 týdnů.
 

Základní vlastnosti podvodních potenciometrů P13SM:

  • Maximálně odolná konstrukce
  • Pouzdro a hřídel v provedení z nerezové oceli
  • Provozuschopnost do hloubky 30 m, IP68
  • Odolnost vůči korozi potvrzena testem po dobu 960 h
  • 1,5 W při +70 °C
  • TCR typicky ±75 ppm/°C
  • Hřídel o průměru 3,17 mm a 6 mm, různé délky
  • Teplotní rozsah od -55 °C až do +125 °C
 
 

Download a odkazy:

Hodnocení článku: