Jste zde

Šest stupňů volnosti v několika krychlových milimetrech

V pouzdru o objemu pouhých 16 milimetrů krychlových se ukrývá multisenzorová struktura MEMS od ST pro detekci a vyhodnocení celé řady přímočarých nebo také rotačních pohybů, volný pád nevyjímaje.

STMicroelectronics představuje nový inerciální modul, nabízející v rámci svého miniaturního zapouzdření o rozměrech 3 mm x 5,5 mm x 1 mm tříosé snímání přímočarého (lineárního) nebo také otáčivého (úhlového) pohybu. Zmenšený modul iNEMO se šesti stupni volnosti DoF (degrees of freedom) tak podporuje moderní snímání pohybu v rámci prostorově stísněných spotřebních aplikací typu smartphonů, tabletů či další kapesní elektroniky, která teprve dorazí na trh. Zmíněné řešení dále rozšiřuje uživatelské možnosti včetně jejich smyslu pro realitu a to prostřednictvím pokročilého stupně návrhu a také možností práce s daty ze senzoru v reálném čase. Design samotného modulu zajišťuje precizní vyrovnání referenčních os dvou čidel včetně nadprůměrné tepelné i mechanické stability, zatímco příslušný software nabídne sofistikované predikční a filtrační algoritmy pro automatickou korekci zkreslení či jiných nepřesností během měření (iNEMO Engine).
 
 • LSM330D,
 • iNEMO inertial module: 3D accelerometer and 3D gyroscope,
nabídne dynamicky volitelné plné měřítko (full-scale) od 2 až do 16 g, příp. také od 250 až do 2 000 dps (pitch, roll a yaw). Nesmíme pochopitelně zapomenout ani na omezení bateriově napájených systémů – modul pro tyto případy podporuje režimy power-down a sleep nebo také dva embedded paměťové bloky typu FIFO (first-in first-out), po jednom pro každý senzor, tak aby bylo možno elegantně řídit napájení. Systém navíc pracuje s jakýmkoli napájecím napětím v rozsahu od 2,4 V až do 3,6 V.
 
 
 
Sofistikované predikční a filtrační algoritmy se starají o
automatickou korekci zkreslení či jiných nepřesností během měření
 
 
Díky plné softwarové kompatibilitě s nejnovější generací tříosých číslicových akcelerometrů od ST – LIS3DH (na stránkách hw.cz viz článek Akcelerometr s velmi malou spotřebou) a gyroskopů L3GD20 (na stránkách hw.cz viz článek Zatočte s chvěním ruky - v jednom kroku nebo ve třech osách) bude s novými moduly iNEMO jednoduché upgradovat systém a snížit přitom složitost celkového řešení.
 
 

Základní vlastnosti LSM330D:

 • Napájecí napětí analogové části 2,4 V až 3,6 V
 • Napájecí napětí digitální části (I/O) 1,8 V
 • Nízkopříkonový režim
 • Režim Power-down
 • Tři nezávislé kanály pro zrychlení a tři kanály pro otáčivý pohyb
 • Dynamicky volitelný plný rozsah ±2 g/±4 g/±8 g/±16 g
 • Dynamicky volitelný plný rozsah ±250/±500/±2000 dps
 • Sériové rozhraní SPI / I2C (16bitový výstup dat)
 • Programovatelný generátor přerušení pro detekci volného pádu či pohybu
 

Cena a dostupnost:

Při odběru 1 000 ks vychází obvod LSM330D na $2.75.

Download a odkazy:

Hodnocení článku: