Jste zde

Trojice obvodů IR pro kompenzaci účiníku

Rodina integrovaných obvodů IR115x pro kompenzaci účiníku nabídne zesílenou ochranu včetně zabezpečení systému a také, jak jinak, i dostatečně malé rozměry.

Společnost International Rectifier (IR) představila rodinu integrovaných obvodů µPFC™ IR115x, zaměřenou na kompenzaci účiníku (Power Factor Correction, PFC) v celé řadě AC / DC aplikací, zahrnujících

  • osvětlení,
  • spínané napájecí zdroje (Switch Mode Power Supplies, SMPS) pro
    • LCD / PDP TV a
    • herní konzole,
  • ventilátory,
  • klimatizační zařízení nebo také
  • záložní zdroje (Uninterruptible Power Supplies, UPS) v rozsahu od 300 W až do 8 kW.

 

Struktury řady IR115x, určené pro vstupní napěťové rozsahy 85 – 264 VAC a využívající technologii IR s názvem OCC (One Cycle Control), přináší vysoký účiník PF (Power Factor), nízké celkové harmonické zkreslení THD (Total Harmonic Distortion) a prvotřídní regulaci stejnosměrné DC sběrnice, zároveň však také umožňují docela radikální snížení počtu součástek, tudíž i zastavěného místa na desce plošného spoje a v neposlední řadě také času, stráveného návrhem konkrétního řešení, budeme – li porovnávat s tradičními přístupy.

IR1152S v akci (FIXED 66kHz FREQUENCY, μPFC ONE CYCLE CONTROL PFC IC WITH BROWN-OUT PROTECTION)

„Díky zapracování většího počtu prvků než v případě klasických PFC řešení a také vyloučení potřeby vnější implementace mohou obvody řady IR115x výrazně snižovat celkové náklady včetně náročnosti bohatých návrhů řízení s PFC ve srovnání s tradičními PFC aplikacemi, zatímco nabízejí posílenou ochranu a také bezpečnost“, říká Helen Ding, Senior Applications Engineer společnosti IR z oddělení Energy Saving Products Business Unit.

Nové integrované obvody µPFC™ nabízí pokročilé, podpůrné a ochranné rysy, včetně vyhrazeného pinu pro přepěťovou ochranu, omezení špičkového proudu (cyklus za cyklem), ochranu otevřené smyčky, UVLO pro Vcc nebo nastavitelný soft – start. Uživatelsky spouštěné mikropříkonové stavy (startup / sleep) nahrávají shodě s požadavky na standby výkony, definovanými předpisy typu Energy Star, Green Power a Blue Angel. Obvody IR1152S a IR1153S rovněž zahrnují ochranu před poklesem napětí (tzv. brown – outem). Struktura IR1155S nabízí nastavitelný spínací kmitočet mezi 48 kHz a 200 kHz, v závislosti na specifických požadavcích dané aplikace. IR1152S spolu s IR1153S zase využívají pevné taktovací frekvence 66 kHz, resp. 22,2 kHz. Obvody, o kterých jsme hovořili, jsou kompatibilní s IGBT prvky IR (Ultrafast and Warp) pro systémy se jmenovitou zatížitelností, přesahující 750 W a spínacími kmitočty až do 100 kHz.

Blokový diagram IR1152S

Základní vlastnosti trojice obvodů:

Dostupnost a cena:

Obvody IR1152S, IR1153S a IR1155S jsou dostupné v 8pinovém provedení pouzdra typu SOIC za ceny, které při odběru 10 000 ks začínají na $0.50, $0.54 a $0.57. K dispozici máme rovněž referenční návrhy.

Download a odkazy:

Hodnocení článku: