Jste zde

Zatočte s chvěním ruky - v jednom kroku nebo ve třech osách

Společnost STMicroelectronics rozšiřuje svou nabídku pohybových čidel o nový, maximálně odolný tří – osý gyroskop s číslicovým výstupem, situovaný v miniaturním pouzdře o rozměrech 4 mm x 4 mm x 1 mm.

Společnost STMicroelectronics rozšiřuje svou nabídku pohybových čidel o nový, maximálně odolný tří – osý gyroskop s číslicovým výstupem, situovaný v miniaturním pouzdře o rozměrech 4 mm x 4 mm x 1 mm. Integrovaný obvod 

  • L3GD20,
  • MEMS motion sensor: three-axis digital output gyroscope,

v sobě spojuje vysoké rozlišení spolu s mimořádnou odolností vůči rušení v audio oblasti či vibracím, takže se nyní mohou uživatelská rozhraní v mobilních telefonech, tabletech, herních konzolích i dalších chytrých spotřebních systémech stávat ještě realističtějšími. Další oblast využití pak spočívá třeba v kompenzaci chvění ruky, držící fotoaparát či kameru.

 
 
 
Nejnovější 3osý číslicový gyroskop od ST s rezonančním kmitočtem nad audio pásmem pracuje s větší přesností a také spolehlivostí, protože bude zcela imunní jak vůči mechanickým vibracím, navázaným prostřednictvím desky plošného spoje, tak i rušení v audio oblasti, typicky od reproduktorů, osazovaných nedaleko samotného čidla
 
 
Nejnovější 3osý číslicový gyroskop od ST s rezonančním kmitočtem nad audio pásmem tudíž pracuje s větší přesností a také spolehlivostí, protože bude zcela imunní jak vůči mechanickým vibracím, navázaným prostřednictvím desky plošného spoje, tak i rušení v audio oblasti, typicky od reproduktorů, osazovaných nedaleko samotného čidla. Moderní řešení obvodu s jedinou snímací strukturou pro vyhodnocování pohybu v rámci všech tří ortogonálních os (Yaw, Roll, Pitch – viz také ilustrační obrázek výše) kromě toho zaručuje vynikající stabilitu výstupu v čase i se změnami teploty.
 
 
Gyroskop L3GD20 nabídne více uživatelsky definovatelných rozsahů pro plné měřítko, od ±250 dps až do ±2 000 dps (degrees per second), tzn. že lze uvažovat malé hodnoty v případě vysoké přesnosti snímání pomalých pohybů nebo také vysoké rozsahy pro případ detekce a měření velmi rychlých posunků či manévrů. Součástka poskytuje 16bitový datový výstup spolu s dodatečně zapracovanými číslicovými „bonusy“ typu konfigurovatelných filtrů dolní a horní propust. Nový gyroskop rovněž „pamatuje“ na požadavky ze strany bateriového napájení, takže nabídne režimy power – down a sleep, příp. také paměťový blok embedded FIFO (first-in first-out) pro účinnější řízení napájení. Součástka pracuje s jakýmkoli napájecím napětím v rozsahu od 2,4 V až do 3,6 V.
 


Cena a dostupnost:

Při odběru 1 000 ks vychází obvod L3GD20 na $2.95. Vzorky jsou k dispozici již nyní, na sériovou výrobu si pak budeme muset počkat nejpozději do konce roku 2011.

Download a odkazy:

Hodnocení článku: