Jste zde

Zesilovače třídy G a D: Hledání rovnováhy mezi výkonem a zatížením baterie

Vývojáři mobilních zařízení se potýkají s problémy, jak z připojených malých reproduktorů „dostat“ líbivější výstupy, které budou znít hlasitěji a zároveň přitom záhy nevybijí baterii. Ve společnosti Fairchild o tomto problému dobře vědí a nabízí i dvě možná řešení.

Vývojáři mobilních zařízení ve stylu smartphonů, tabletů / MIDů (Multimedia Internet Device) či kapesních mediálních přehrávačů se potýkají s problémy, jak z připojených malých reproduktorů „dostat“ líbivější výstupy, které budou znít hlasitěji a zároveň přitom záhy nevybijí baterii. Společnost Fairchild Semiconductor proto přispěchala s odpovídajícím řešením, tedy dvěma řešeními, které pojmenovala

 
  • FAB1200,
    • Class-G Headphone Amplifier with Integrated Buck Converter a
  • FAB2200,
    • Subsystem with Stereo Class-G Headphone Amplifier and Mono Class-D Speaker Amplifier.
 
O co se jedná? FAB1200 představuje stereofonní stupeň pro sluchátka, vztažený vůči zemi a pracující ve třídě G spolu s integrovaným snižujícím měničem a FAB2200 pak audio subsystém se stereofonním sluchátkovým zesilovačem třídy G a monofonním zesilovačem pro reproduktor s výkonem 1,2 W ve třídě D.
 
 
FAB1200 zahrnuje nábojovou pumpu, generující záporné napájecí napětí, umožňující tak „vystředit“ sluchátkový výstup s přihlédnutím k zemi a nabídnout řešení bez kondenzátorů, čímž na této pozici ušetříme až dvě vnější kapacity. Integrovaný snižující měnič s indukčností podporuje přímé připojení baterie a přizpůsobuje napájecí napětí mezi dvěma odlišnými úrovněmi v závislosti na výstupní signálové úrovni, což ve finále vede ke snížení vlastní spotřeby, přičemž kvalita přednesu nebude dotčena. Součástku získáme v 16vývodovém provedení pouzdra typu WLCSP (0,4 mm pitch) o rozměrech 1,56 mm x 1,56 mm.
 
 
FAB2200 je audio subsystémem, spojujícím stereofonní sluchátkový zesilovač třídy G bez kondenzátorů s koncovým stupněm třídy D, určeným pro reproduktor. Chráněné řešení integrované nábojové pumpy vyrábí několik napájecích hladin pro sluchátkový výstup ve třídě G se středem na zemi a výrazně tak snižuje výkonovou ztrátu ve srovnání s možnostmi třídy AB zatímco ještě přichází s vysokým PSRR (Power Supply Rejection Ratio). Bezfiltrové provedení zesilovače třídy D navíc umožňuje přímé propojení s reproduktorem. Nechybí zde ani funkce AGC (Automatic Gain Control), limitující maximální výstupní úrovně pro reproduktor, který je tak chráněn, aniž by přitom narůstalo zkreslení. Zároveň tím vyřešíme i otázku dynamického omezování ve spojení s postupným vybíjením baterie (Clipping). Strukturu FAB2200 obdržíme v pouzdrech typu WLCSP s 25 vývody (0,4 mm pitch).
 
 

Dostupnost a cena:

Při odběru 1 000 ks dostaneme obvod FAB1200 za $0.36 a FAB2200 za $0.57. K dispozici jsou rovněž vzorková množství.
 

Download a odkazy:

 

 

Hodnocení článku: