Jste zde

Nový ebook představuje audio aplikace Raspberry Pi

Element14 vydal pro své členy novou elektronickou knihu, která zkoumá potenciál platformy Raspberry Pi pro vývoj v oblasti zvuku s rozlišením HD a tvorbu hudby. Audiofilní tvůrci obvykle využívají k dosažení nejlepší zvukové kvality nákladné systémy. S novými doplňkovými deskami a kvalitním softwarem se Raspberry Pi stává skvělou možností pro nadšence v oblasti zvuku HD

Platforma Raspberry Pi je známá jako úžasný nástroj pro ty, kdo se učí psát kód a pracují s elektronickým hardwarem. Nyní jsou k dispozici nové doplňkové desky pro Pi 4, jež nabízejí špičkové digitálně-analogové převodníky (DAC) a zesilovače. Systém Raspberry Pi vždy obsahoval hardware pro produkci high-endového zvuku, a díky těmto novým prvkům HAT (hardware k upevnění na desku) tato populární vývojová deska nyní představuje skvělou volbu pro nenákladné úpravy zvuku a vývoj.

Mezi novými moduly HAT, jež jsou v knize uvedeny, rozšiřují zvukové možnosti platformy Raspberry Pi a jsou k dispozici od společnosti Farnell, naleznete:

  • Převodník JustBoom JBM-001 DAC / zesilovač HAT: Deska se dodává s digitálně-analogovým převodníkem (DAC) a sluchátkovým zesilovačem s rozlišením 32 bitů a frekvencí 384 kHz. Rovněž zahrnuje linkové výstupy RCA, zesílený 3,5mm výstup na sluchátka a ovládání hlasitosti. Napájení přebírá přímo z modulu Pi. Deska rovněž nabízí odstup signálu od šumu (SNR) v hodnotě 112 dB a celkové harmonické zkreslení (THD +N při -1 dB) na úrovni -93 dB. Lze ji použít s moduly Raspberry Pi A+, B+ a 2B. Členové komunity používají převodník JBM-001 k návrhu zvukových přehrávačů pro více místností, mediální centra i samostatné audiopřehrávače HD.

  • Zesilovač HAT Infineon MERUS: Tento modul HAT je skvělá doplňková deska pro platformu Raspberry Pi Zero a dokonale se hodí k zesílení zvuku. Deska je vybavena víceúrovňovým zesilovačem Infineon MA12070P, jenž nabízí až 40 W špičkového výkonu. Modul doplňku přebírá napájení ze systému Raspberry Pi a přehrává zvuk s rozlišením 24 bitů a frekvencí 48 kHz. Plnohodnotné ovládání hardwaru, přizpůsobení a sledování chyb probíhá prostřednictvím systému Linux Alsamixer. Velikost systému umožňuje uživatelům využívat zesilovač spolu s přenosnými projekty Pi, například přehrávači a reproduktory.

  • Audiokontrolér Micro Nova AmpliPi pro více místností: Systém je navržen pro platformu Raspberry Pi Compute Module 3+ a dodává se s digitálně-analogovými zvukovými převodníky PCM5102A a CM6206. Pi může rovněž prostřednictvím sběrnice I2C komunikovat s řídicí jednotkou STM32F030 na desce předzesilovače a ovládat systémy míchání a zesílení. AmpliPi umí streamovat 4 nezávislé zdroje do 6 stereofonních výstupních zón, což lze pomocí paralelních rozšiřujících jednotek zvýšit až na 36 stereofonních výstupních zón.

Kniha rovněž představuje několik softwarových nástrojů, díky nimž se zvuk HD v systému Raspberry Pi stává skutečností. Jednou z dobrých možností je Sonic Pi. Živé kódovací prostředí v systému Ruby má všestranné použití a umožňuje uživatelům vytvářet nové zvuky, pracovat v různých hudebních stylech, sestavovat zvukové smyčky, přepínat syntezátory atd. Mezi další zdarma dostupné softwarové nástroje, které dobře spolupracují s platformou Raspberry Pi, patří MilkyTracker a Waveform DAW od Tracktion Software.

Organizace element14, součást společnosti Avnet, je globální distributor elektronických komponent, jenž pomáhá konstruktérům, technikům údržby a zkušebním technikům, výrobcům, rodičům a učitelům rozvíjet budoucí generaci kódovačů a produktů, které používají technologii s cílem změnit náš svět na lepší místo pro život.

V případě zájmu o kompletní elektronickou knihu a o všechny postřehy odborníků navštivte stránku element14.com

Hodnocení článku: