Jste zde

Odolné plasty pro výkonové kabely, spínače a konektory

Díky vysoké odolnosti plastů firmy Lanxess při vysokých teplotách, rozměrové stabilitě, tuhosti i nosnosti poskytují výrobcům potenciál k vývoji a výrobě inovativních produktů nejen v oblasti elektromobility.

 

V Lanxessu vyvinuli nové vysoce odolné plasty, které se používají při výrobě konektorů, spínačů a potahových kabelů pro nabíjecí stanice elektromobilů. Pro nástup a další rozvoj elektromobility je podstatný dostatečný počet dobíjecích stanic a úprava celkové infrastruktury. V této souvislosti vyvstávají na povrch i další otázky a výzvy. „Například napětí v zástrčkách nebo nabíjecích kabelech pro elektromobily je výrazně vyšší, než se obecně předpokládá,“ uvádí Julian Haspel, vedoucí týmu e-Powertrain ve společnosti LANXESS High Performance - obchodní jednotky pro materiály. „Díky vysoké odolnosti plastů Durethan a Pocan při vysokých teplotách, rozměrové stabilitě, tuhosti i nosnosti poskytují výrobcům potenciál k vývoji a výrobě inovativních produktů,“ dodává Haspel s tím, že totéž platí pro oblasti „indukčního nabíjení“. K dispozici jsou různé typy plastů Durethan a termoplastických kompozitních materiálů, jako je například Tepex, které se používají při výrobě nabíjecích podložek, krytů zemních a automobilových rámů, jakož i celých nabíjecích systémů. „S našimi materiály nabízíme výrobcům e-mobility zásadní konkurenční výhodu a otevíráme jim tak přístup na trh,“ popisuje Jan Bender, ředitel marketingu ve společnosti LANXESS.

Bez užší spolupráce firem, států i úřadů to nepůjde

Z aktuálních průzkumů a studií, jako jsou ty provedené německým Zukunftinstitutem, vyplývá, že až pro 90 procent motoristů představuje fungující a dobře vybavená infrastruktura hlavní předpoklad pro přechod k elektromobilu. Dalším důležitým kritériem jsou pak pořizovací náklady. Komplexní rozšíření dobíjecích stanic pro elektromobily musí být tou nejvyšší prioritou v průmyslu, na akademické půdě i v politickém poli nejen v Evropě. Širšímu rozvoji elektromobility by také pomohlo, pokud by na nový pohon přešla mimo jiné užitková vozidla a autobusy. V mnoha ohledech se zde zatím jedná o průkopnickou práci, ke které svými inovacemi přispívá právě i firma LANXESS. „Pro zákazníky z automobilového průmyslu po celém světě je LANXESS nejen dlouholetým silným partnerem, ale také hnací silou a inovátorem vývoje nových řešení. Stále více to platí i při podpoře elektromobility a rozšiřování její infrastruktury,“ říká Michael Zobel, ředitel HPM business unit ve firmě LANXESS. Dalším klíčem k úspěchu na trhu s elektrickou mobilitou je také užší spolupráce mezi firmami. Velké i malé společnosti stále častěji spolupracují, aby společně rozvíjely udržitelné koncepty a inovativní technologie a pomalu ale jistě tak pomáhaly měnit celý segment automobilového průmyslu.
www.lanxess.com

 

Hodnocení článku: