Jste zde

Odpočívej v pokoji LM78xx. Zvolte náhradu TSR1 od Traco Power

Staré dobře známé lineární regulátory LM78xx se používali i v roce 2021 i když jsou neefektivní, potřebují objemné filtrační kondenzátory a zabírají významnou plochu na DPS.

V SOS electronic jsme porovnali dva případy elektronického obvodu s lineárním regulátorem a spínaným DC/DC měničem. Jeden s použitím klasického LM7805 lineárního regulátoru, druhý používá TSR1-2450 spínaný DC/DC měnič značky TRACO Power. Podívejte se, jak to dopadlo.

Předpokládejme, že potřebujeme napájet náš elektronický obvod 5VDC/0,5A ze zdroje 12VDC. Pomocí LM7805 ztrácíme 7x0,5 = 3,5W energie a musíme použít objemný chladič pro vyzařování této energie do okolního prostoru.
S TSR1-2450 ztrácíme kolem 6-10% vstupního výkonu, což je cca 0,1x0,5x12 = 0,6W. To je výrazně nižší hodnota (6x!) ve srovnání s lineárním regulátorem a také to znamená, že pro měnič DC/DC nemusíme používat žádný chladič.

V současném trendu snižování spotřeby energie je vhodnější eliminovat zbytečné ztráty, což také umožňuje vyrábět zařízení, která generují méně tepla. Tato zařízení jsou obvykle spolehlivější, zejména při vyšších okolních teplotách. Energetická ztráta lineárního regulátoru se zvyšujícím rozdílem Vin a Vout výrazně roste, ale pro DC/DC měniče to není problém, vstupní napětí může dosahovat až 36VDC.

Spínané regulátory série TSR-1 jsou pin-to-pin náhradou za neefektivní lineární regulátory LM78xx. Vysoká účinnost až do 96% umožňuje provoz při plném zatížení až do teploty okolí +60°C bez potřeby jakéhokoliv chladiče nebo nuceného chlazení. Spínané regulátory TSR-1 poskytují i další významné výhody oproti lineárním regulátorům, např. přesnost výstupního napětí (± 2%), nižší spotřebu bez zátěže (2mA) a eliminování externích kondenzátorů. Díky vysoké účinnosti a nízké spotřebě energie v pohotovostním režimu jsou tyto regulátory ideálním řešením pro mnohé aplikace napájené z baterií.

K dispozici je 10 verzí s výstupním napětím od 1,2VDC do 15VDC. Podrobnější technické informace naleznete v datasheetu TSR-1. Dostupné jsou i modely se záporným výstupním napětím, jejich typové označení je TSRN-1.

Ceny a dodací termíny produktů série TSR1 najdete v internetovém obchodě SOS electronic. Více informací k produktům značky TRACO POWER vám rádi poskytnou na adrese info@soselectronic.cz

 Výhody a technické parametry TSR-1:

  • Vysoká účinnost až 96% bez potřeby chladiče
  • Pin-to-pin kompatibilita s lineárním regulátorem LM78xx, pouzdro SIP3
  • Nízký proud bez zátěže – pouze 2mA
  • Kompletní řešení včetně indukčnosti a kondenzátorů (nejsou zapotřebí žádné externí kondenzátory)
  • Nepřetržitá ochrana proti zkratu
  • Široký rozsah vstupního napětí 4,6-36VDC
  • Perfektní stabilita výstupního napětí (0,6%)
  • Přesnost nastaveného výstupního napětí ± 2%
  • Nízké zvlnění a šum
  • Nejlepší řešení pro zařízení napájená z baterie

Download a odkazy:

Hodnocení článku: 

Kontaktujte svého distributora

* Hvězdičkou (*) označené údaje jsou povinné.

CAPTCHA
Toto je ochrana před spamem.