Jste zde

Optický senzor udělá dotykový ovladač z čehokoli

Jakýkoli povrch - a je jedno, jestli je to obrazovka monitoru nebo dvířka kuchyňské skříňky - se může stát dotykovým ovladačem chytrých technologií. To společně s možnostmi promítání přináší ideální kombinaci pro chytrá zařízení v domácnosti i pro řadu přístrojových a průmyslových aplikací.

Dotykový senzor zForce AIR firmy Neonode přináší netradiční řešení dotykového ovládání. Vývojářům se podařilo doslova vynést ovladač zevnitř zařízení ven na světlo. Optická clona generovaná laserem a zpětné vyhodnocování odrazu paprsku umožňuje snímat dotyk a pohyb bez ohledu na materiál povrchu. To má ve srovnání s rezistivními, kapacitními i obrazovými metodami, založenými na využití kamer řadu výhod.cSnímání dotyku není závislé na materiálu ani přesném tvaru povrchu. Povrchem může a nemusí být displej, protože řada zařízení se bez displeje stejně obejde.

Vysoká frekvence, se kterou laser v zForce AIR pracuje, poskytuje také velkou rychlost skenování. Ta minimalizuje prodlevy, citlivost i přesnost ovládání. V různých aplikacích může stejný senzor vyhodnocovat stejně dobře dotyk dlaně i rychlé pohyby hrotu grafického pera nebo hrotu nástroje. To vše bez nutnosti kalibrace. Využití laseru jako zdroje přináší také plnou optickou průhlednost clony bez zkreslení obrazu pod ní nebo viditelného záření.

Senzory zForce AIR Touch umožňují integraci s PC a tablety, tiskárnami, mohou nahradit mechanické klávesnice. Umožňují citlivě integrovat ovládání na další povrchy nábytku, bílého zboží, prodejních automatů nebo ovládání výtahů. U profesionálních přístrojů mohou vyřešit řadu aplikací zdravotnické i potravinářské techniky díky možnosti udržení 100% omyvatelnosti povrchů. V průmyslové oblasti se senzoru otevírá prostor u senzoriky pro robotická pracoviště, skenování průchodu výrobků, detekci kolizí apod.

Firma Neonode přitom není na trhu žádným nováčkem. Její technologie dnes ovládá přes 50 milionů zařízení na celém světě se značkami sony, Canon, Samsung, HP, LG, Bosch, alpine nebo například Volvo. Zaměření firmy na B2B licenční prodej částečně brzdilo využití jejích technologií pro menší výrobce. U senzoru zforce AIR firma zvolila otevřený model a díky smlouvě o globální distribuci s Digi Key Electronic lze očekávat rychlý průnik technologie do dalších segmentů trhu.

https://www.digikey.cz/products/en/sensors-transducers/proximity-sensors/524?k=zforce 
http://www.neonode.com/products-3/ 

Hodnocení článku: