Jste zde

Ovládání hlasem – jde to i bez křičení

V domácí automatizaci se stále více rozšiřuje funkce ovládání hlasem. K tomu je nutné mít zařízení, které dokonale rozpozná hlas na velkou vzdálenost i v hlučném prostředí. Texas instrument uvádí na trh nový typ A/D převodníku, který je určen právě pro tyto aplikace.

Aby bylo možné nabídnout zákazníkům komfort ovládání hlasem je nutné zlepšit záznam zvuku z různých místností a zvýšit rozpoznávání jemně mluvených příkazů. To vše nabízí A/D převodník TLV320ADC5140 od Texas Instruments, který je vhodný pro koncové inteligentní reproduktory, zvukové lišty, bezdrátové reproduktory, televizory, IP síťové kamery, telekonferenční systémy a ostatní inteligentní zařízení.

Tento převodník je schopný zachytit čistý zvuk až ze čtyřnásobné vzdálenosti ve srovnání s konkurenčním zařízením. TLV320ADC5140 je nejmenší čtyřkanálový audio A/D převodník se ziskem 120 dB. Je k dispozici ve 24 pinovém pouzdru WQFN o velikosti 4 mm x 4 mm. Texas Instruments nabízí vývojovou desku ADC5140EVM-PDK, která slouží k ověření všech vlastností tohoto převodníku. Další informace naleznete na adrese www.ti.com/TLV320ADC5140-pr-eu.

TLV320ADC5140 se připojuje k portfoliu prémiových audio komponentů TI Burr-Brown, které umožňují získat kvalitní zvukový záznam i z velmi hlučného prostředí. Toto portfolio obsahuje výkonné zesilovače třídy D, datové převodníky a operační zesilovače. Díky tomu lze ušetřit náklady celého systému, jelikož se sníží počet mikrofonů v poli a zároveň se získá komfort v podobě bezproblémového hlasového ovládání.

Klíčové vlastnosti a výhody TLV320ADC5140

  • Čisté snímání zvuku v jakémkoli prostředí: TLV320ADC5140 má vestavěný dynamický zesilovač s rozsahem 120 dB (DRE). Na úrovni systému DRE zesiluje nízkou úroveň hlasitosti audio signálů při zachování nízkého zkreslení. A to i v těsné blízkosti výstupu reproduktoru. DRE také vylepšuje záznam z velké vzdálenosti ve všech prostředích.
  • Vysoce kvalitní hlasová kompatibilita s prémiovými mikrofony: TLV320ADC5140 je první ADC, který plně podporuje nejnovější mikrofony s dynamickým rozsahem vyšším než 106 dB.
  • Bezprecedentní integrace umožňuje univerzální návrh systému: Flexibilita systému s převodem čtyř analogových nebo osmi digitálních mikrofonů (nebo jejich kombinací). TLV320ADC5140 obsahuje programovatelné funkce, jako je programovatelný zesilovač zesílení, fázovou kalibraci, filtry s vysokou propustností, směšovače kanálů a decimační filtry s lineární fází nebo ultra-nízkou latencí. To vše slouží pro vyrovnání mikrofonního pole.
  • Malá velikost s nízkou spotřebou energie: Veškeré zpracování signálu je integrováno do TLV320ADC5140, který má spotřebu energie pouze 9,5 mW na kanál při 48 kHz. Jeho malá velkost navíc usnadňuje implementaci do miniaturních zařízení, které se jednoduše rozmístí v domě.

Více informací o TLV320ADC5140:

 

 

Přílohy: 
PřílohaVelikost
PDF icon datasheet.pdf3.75 MB
PDF icon uzivatelsky_manual.pdf3.93 MB
Hodnocení článku: