Jste zde

První laserový paprsek v historii jehož emitor je menší, nežli vlnová délka

Fyzikům z laboratoří ETH Zurich se povedl husarský kousek - vyvinuli nový druh laseru, který má potenciál způsobit revoluci v procesorových technologiích.

Trvalo to dobrého jeden a půl roku, nežli se celý nápad podařilo realizovat. Za nápadem stojí Christoph Walther (PhD student skupiny kvantové optoelektroniky na ETH Zurich). Ovšem nápad je jedna věc a jeho provedení druhá. K dosažení nového rekordu v laserových technologiích bylo mimo jiné prý potřeba i nadprůměrně čisté laboratoře.

Mladý fyzik si k pokusu přizval 4 další spolustudující osoby a laťku si opravdu nenasadili právě nízko. Nicméně úspěšně ji zdolali a podařilo se jim emitovat laserový paprsek s vlnovou délkou 200 mikrometrů a to z emitoru s rozměry 30 x 8 mikrometrů. To přirozeně znamená, že emitor je výrazně menší, nežli vlnová délka.

A čemu vlastně vděčí vědci za úspěch? Namísto tradičních optických rezonátorů se u laseru rozhodl tým použít rezonátory elektronické (sestávající z jednoho induktoru a dvou kapacitorů). Dle vědců není mimochodem stávající velikost emitoru "závazná" a je tu velká šance, resp. jistota, že vše se ještě dále podaří zmenšit.

A proč je vlastně celý projekt tolik zajímavý? Jelikož umožní vývoj a následně i praktickou realizaci čipů s vysokým obsahem optických i elektronických komponent najednou - nakonec, hranice elektronických čipů se nám blíží, takže proč si situaci nevylepšit optikou, resp. optickou alternativou tranzistoru?