Jste zde

Purrmetrix - kočky, které monitorují prostředí

Purmmetrix měří, zaznamenává a analyzuje řadu důležitých proměnných v okolí (teplota, vlhkost, CO2, detekce osoby v prostoru. Tyto data lze následně využít k zobrazení teplotní mapy prostoru nebo k podrobnější analýze.

Premier Farnell přidal firmu Purrmetrix do své nabídky datových senzorů. Purmetrix přináší zcela nový přístup k záznamníkům. Nepotřebuje nikoho, kdo by shromažďoval nebo stahoval data ze snímačů a data jsou přenášena živě přímo na webovou službu Purrmetrix. Senzory umožňují uživatelům měřit a analyzovat celou řadu environmentálních proměnných včetně teploty, vlhkosti, CO2, světla a detekci přítomnosti. Flexibilní snímače a brány jsou vhodné pro širokou škálu průmyslových odvětví včetně správy zařízení, správy energie, datových center, bydlení a zemědělství.

Datová brána dokáže k sobě bezdrátově připojit až 200 malých, lehkých senzorů. Brána vysílá data v reálném čase na servery Purrmetrix. Systém je flexibilní a umožňuje uživatelům umístit snímače přesně tam, kde je potřeba, a rychle a snadno nastavit. Zprovoznění celého systému trvá necelou půlhodinku. Komplexní škála analytických šablon, včetně teplotní mapy prostoru, umožňuje uživatelům vidět informace graficky a v reálném čase. Lze si zvolit režim přehrávání a historii si prohlédnout v libovolné zvolené lhůtě. Snímače mají životnost baterie přibližně 3 roky. Protože jsou data doručována v reálném čase, lze je použít pro konstantní (a konzistentní) monitorování, hlášení, ukládání dat a analýzu. Data mohou být také propojena s e-mailovými upozorněními nebo exportována ze systému přes rozhraní API do jiných služeb založených na cloudovém systému, jako jsou BMS, CAFM, správci úloh nebo jakákoli jiná platforma IoT.

GATEWAY

Brány jsou rádiové přijímače, které sbírají data až z 200 senzorů (Kittens) v dosahu 20 - 40 metrů. Součástí dat je i časový záznam a zabezpečení SSL, které jsou následně poslány do webové aplikace přes ethernet. Update dat je nastaven na 10 sekund. K dispozici je také varianta s PoE, kde není nutná napájecí zásuvka poblíž brány. Chybí mi tu varianta s Wifi, která by umožňovala lepši flexibilitu systému. Jelikož ethernetových zásuvek není po domě mnoho.

Senzory

Snímače jsou navrženy tak, aby mohly být rozmístěny ve velkém množství – miniaturní rozměry. Takže můžete vidět, co se děje s prostředím ve vysokém rozlišení. Každých 30 sekund se odesílají data na web prostřednictvím brány. Veškeré informace o senzorech naleznete zde: https://account.purrmetrix.com/shop/xcNY5QK2uR8hQY2nR

 

Senzor teploty

Rozměry: 58x26x9 mm
Dosah: 40m v budově
Rozlišení: +/- 0.12 °C
Přesnost: +/- 0.5 °C
Updates: každých 30seconds
Výdrž baterie: 3 roky
 

Senzor teploty a vlhkosti

Rozměry: 58x26x9 mm      
Dosah: 40m v budově
Rozlišení: +/- 0.12 °C
Přesnost: +/- 0.5 °C
Vlhkost: 0-100 %
Updates: každých 30seconds
Výdrž baterie: 3 roky
 

Senzor pohybu

Rozměry: 80x25x20 mm
Dosah: 40m v budově
Detekční zóna: > 5m
Updates: každých 30seconds
Výdrž baterie: 2 roky
 

Senzor světla

Rozměry: 72x24x20 mm
Dosah: 40m v budově
Světelný rozsah: 10-2000 lux
Updates: každých 30seconds
Výdrž baterie: 2 roky
 

Senzor CO2

Rozměry: 85x50x20 mm
Dosah: 40m v budově
Provozní teplota: 0°C – 50°C
Rozsah detekce CO2:  300-2000 ppm s přesností 50pmm
Rychlá odezva - hlásí 90% změny okolního CO2 během 2 minut
Automatická kalibrace na základní úroveň 400 ppm každých 24 hodin
Výdrž baterie: 2 roky
 

Teplotní mapa

Na webu jsou analytické nástroje, které vám umožňují vytvářet přehledné informace. Data lze ukázat ve 2D i v 3D modelu budovy. Veškeré informace o analýze a webovém rozhraní naleznete na ukázkovém příkladu zde: https://account.purrmetrix.com/showcase 

 

Tajemství nakonec

V závěru zbývá dodat jednu pozoruhodnou věc. Výrobce Purrmetrix, ani distributor Farnell nikde neuvádějí podrobné technické údaje čidel a bran. Zatím se nám nepodařilo zjistit, jaký bezdrátový standard je použit ani jak je řešena bezpečnost. Zatímco u startupového výrobce lze takové opomenutí přehlédnout, absence těchto informací u globálního distributora stojí za pozornost.   

Hodnocení článku: