Jste zde

Sluchátka na blokový způsob. Bez drátů, součástka po součástce

Bezdrátová sluchátka obsahují malé měniče, které na krátkých vzdálenostech přijímají signál z dané přenosové linky. Aby nebyl uživatel ve své činnosti omezován šňůrou, limitující jeho pohyb a příp. i výkonnost, pracují obvykle z bateriového zdroje.
Technologie bez drátů zkrátka nahrazují fyzickou kabeláž všude tam, kde by byla nepraktická, obtížně nasaditelná nebo dokonce nebezpečná.
 
Bezdrátová sluchátka dostala na výběr hned z několika různých přenosových technologií – FM, Bluetooth a také Wi-Fi. Stávají se užitečnou, třebaže ne zcela nezbytnou, volbou pro vzdálené monitorování, CD / DVD přehrávače, domácí kina, osobní počítače, kapesní zařízení typu mp3 přehrávačů či mobilních telefonů, diskžokeje a mnohé další.
 
Mezi dva obecnější způsoby přenosu zde rozhodně zařadíme infračervenou oblast (Infrared) a také rádiové kmitočty, tzv. RF, které v obou případech zahrnují vysílací a také přijímací část. Transmitter připojíme ke zdroji audio signálu, zatímco receiver bude vestavěn přímo ve sluchátku, kde pracuje s příchozím signálem, který v rámci celého řetězce předává dále ke zpracování, dokud nedospěje až k měničům a tudíž i uším konkrétního posluchače.
 
Bezdrátová sluchátka můžeme jinak rozdělit do tří základních kategorií: klasická velká (Circumaural Headphones) se kterými zcela obklopíme obě uši a zároveň tak můžeme výrazněji potlačit nežádoucí ruchy okolního prostředí, menší a také lehčí variantu (Supra-Aural Headphones), která pak bude svou plochou „sedět“ přímo na uších, zatímco poslední typ (Earbuds / Earphones, tzv. pecky), známý svým pohodlným nošením, pronikne přímo do nich.
 
 
Na obrázku vidíme blokový diagram celého bezdrátového systému pro přenos audia. Konkrétní obvody, rozdělené pro větší přehlednost do jedenácti skupin, naleznete na stránkách distributora, společnosti Mouser Electronics, zde: http://cz.mouser.com/applications/audio_wireless_headset/ (zdroj). Dlužno podotknout, že design, stejně jako konkrétní doporučované produkty, nebyl testován z hlediska vzájemné činnosti nebo kompatibility a slouží zejména k vyhledávání.
 
Další z aplikací jsou přehledně řazeny na http://cz.mouser.com/applications/.
 
Hodnocení článku: