Technologii RFID (Radio Frequency Identification) nemusíme ani představovat, natož pak obhajovat. A pokud přece, s dostupnými prostředky a vybranými aplikacemi jsme se mohli na HW serveru nedávno seznámit např. v článku Na útěku zastaví zloděje i želvu. Rychlé vlny vidí i za roh.
Nabídka je široká a sklady velké. Telemetrický systém v nich proto bude souběžně pracovat s velkým počtem senzorů, klidně i několika tisíci. Aktivní RFID tagy nezaberou mnoho místa, „dosáhnou“ daleko a s výměnou baterie si můžeme dělat starosti tak jednou za deset let. Systém se neomezuje pouze na detekci přítomnosti, resp. lokalizaci, ale nabídne též čidla teploty, pohybu a vlhkosti nebo ochranné doplňkové funkce. Visačky připevníme na zboží i domácí mazlíčky a pokud to bude nutné, půjdou společně s plavci třeba i do bazénu.
Obr. 1: Obliba aktivní vf identifikace roste a s ní i požadavky na koncová zařízení. Modernizací prošly aktivní RFID čtečky od ELA Innovation SCIEL READER IP2 (Ethernet)
Vývoj se ale nezastavil ani na straně čteček. Společnost ELA, kterou u nás a také na Slovensku od loňského roku zastupuje distributor, firma Macro Weil, aktuálně oznámila kompletní přepracování svých aktivních RFID modelů SCIEL READER IP2 a SCIEL READER WF2 (433 MHz, long-range), které vybavuje rozhraním Ethernet, resp. Wi-Fi (IEEE 802.11 b/g/n, pouze 2,4 GHz). Cílem bylo dosáhnout ještě větší odolnosti při současném snížení celkových rozměrů.
Oba prvky, IP2 a také WF2, tak francouzský výrobce nově nabízí se stejným zapouzdřením jako v případě svých čteček SCIEL READER R (RS232 / RS485 / USB): kompaktně (98 x 64 x 36 mm), robustně (hliníková krabička s povrchovou úpravou proti oxidaci) a se zřetelem k průmyslovým podmínkám ve kterých budou zpravidla provozovány. V případě varianty SCIEL READER IP2 můžeme navíc počítat též s možností PoE (Power over Ethernet).
Obr. 2: …a také model SCIEL READER WF2 s rozhraním Wi-Fi
Náročnějším průmyslovým podmínkám v obou případech odpovídá nejen rozsah provozních teplot od -20 °C až do +60 °C, ale též velikost napájecího napětí v rozmezí 9 - 48 VDC. Jedno externí relé pak bude budit výstup s otevřeným kolektorem (100 mA, 30 V). Vnější RFID anténa se připojí pomocí konektoru SMA-F, pro Wi-Fi pak máme vyhrazen další SMA-F-RP, přičemž výrobce jednu kloubovou Wi-Fi anténu již přikládá. K nastavení sítě, resp. RFID, slouží software Device Installer / ETER.
S kompletní patentově chráněnou nabídkou ELA Innovation se seznámíte na stránkách www.rfid-ela.eu, kde rovněž naleznete výsledky proaktivního přístupu firmy, stavějící na systémech řízení jakosti. Doporučená cesta k zavedení či modernizaci technologie RFID i u Vás pak vede přes distributora, společnost Macro Weil (www.macroweil.cz).