Jste zde

Izolátory ADuM144x jsou kompatibilní s bramborou. Vybitou baterii hážeme do úst

4kanálové oddělovače číslicového signálu s izolačním rozsahem 2,5 kV rms vynikají fyzickými rozměry i vlastní spotřebou. Technologie miniaturních transformátorů ještě neřekla poslední slovo.
Ve společnosti Analog Devices minulý týden představili rodinu číslicových izolátorů ADuM144x (Micropower Quad-Channel Digital Isolators), založených na známé chráněné technologii ADI iCoupler, s nejnižším příkonem ve své třídě, který se v porovnání s příbuznými postupy pro galvanické oddělení – zejména pak tradičními optočleny – pohybuje na zcela jiných úrovních.
 
Nic tak nebrání jejich napájení z docela neobvyklých zdrojů velmi malého výkonu. Na videu, které Analog pro vývojáře připravil, proto vyráží Senior Applications Engineer Mark Cantrell na pole, kde do testovacího obvodu připojí brambory (tzv. „Potato Power“). Integrované obvody zároveň označuje jako první na světě, které budou s touto „bramborovou technologií“ kompatibilní. Na závěr pak ještě zmiňuje jeden z možných způsobů recyklace tohoto druhu baterií.
 
Tak či onak, díky minimální vlastní spotřebě budou izolační prvky rodiny ADuM144x vhodné zejména v případě bateriového nebo jinak limitovaného zdroje napájení, průmyslové systémy, přístrojovou techniku, proudové smyčky 4 – 20 mA, vzdálená čidla a další „zelené“ systémy nevyjímaje.
 
ADuM144x jsou čtyřkanálové oddělovače pro datovou komunikaci, dostupné ve třech různých konfiguracích kanálů, tj. jako 4/0, 3/1 nebo 2/2 (s přihlédnutím k výchozímu stavu výstupu High nebo Low tak dostáváme celkem šest variant), pracující s rychlostmi (NRZ) až do 2 Mbps, resp. s maximálním zpožděním při napájení ze zdroje 3,3 V na úrovni 180 ns. Po dobu jedné minuty ustojí 2,5 kV rms.
 
Celkový odběr z napájecího zdroje, typicky pro jeden kanál (VDDx = 3,3 V)
 
Co však činí struktury zajímavými jsou právě možnosti jejich napájení: pracovní napětí, které se pohybuje v rozsahu již od 2,25 V až do 3,6 V (pro izolační prvky nejnižší na současném trhu), dále přispívá k celkově nižší spotřebě. Klidový odběr z napájecího zdroje se v případě jednoho kanálu a 2,5 V pohybuje pod 5 μA, při 2 Mbps pak do 380 μA na kanál. V rámci úsporného režimu se však můžeme dostat až na 0,1 μA na kanál, což v případě celého obvodu v úhrnu znamená 1 μW. Protože však máme nyní zakázaný refresh, bude nutné pečlivě ošetřit logické stavy po zapnutí – v datasheetu viz též str. 18, část Low Power Operating Mode.
 
 
Za zmínku rovněž stojí způsob zapouzdření, v tomto případě 16vývodové provedení typu QSOP (dostupné již nyní, při odběru 1 000 ks vychází jeden prvek na $1.98), které z obvodů o rozměrech 4 mm x 5 mm činí nejmenší 4kanálové oddělovače číslicového signálu s izolačním rozsahem 2,5 kV rms.
 

 
Rodina obvodů ADuM144x využívá stejnou technologii „chip-scale“ transformátorů iCoupler, kterou výrobce za dobu cca 10 let vybavil již více než jednu miliardu svých izolačních kanálů. V lednu příštího roku (2014) by z linek měla sjet i 20vývodová verze pouzdra typu SSOP o rozměrech 7,2 x 5,3 mm. Již nyní mohou vývojáři využívat též dostupné evaluační boardy.
 
 

Download a odkazy:

 

 

Hodnocení článku: 

Komentáře

Chápu, že tohle není server o češtině, ale tohle je opravdu do očí bijící:

"Již nyní mohou vývojáři využívat též dostupné evaluační boardy."

...ještě že máme hezký český výraz vývojový kit nebo vývojová deska, že? ;-)

Také "Izolátory jsou kompatibilní s bramborou" zní pěkně česky.

"Izolátory se dají napájet z brambory" je proti tomu příliš buranské.

Zločinné prznění češtiny amerikanizmy se stalo národním sportem.