Jste zde

Senzory značky Sensirion prolomily velikostní bariéru

V současnosti nejmenší senzory CO2 jsou senzory SCD40 a SCD41. Jsou k dispozici v sortimentu SOS electronic. Měří pouze 10x10x7mm, což je až 10 krát méně než v případě jiných senzorů CO2.

Senzor SCD4x pracuje na fotoakustickém principu. Měřicí komora (vnitřní prostor snímače) je periodicky ozařována infračerveným světlem o vlnové délce odpovídající absorpčnímu pásmu molekul CO2 (4,2...4,4um).
Molekuly CO2 v měřicí komoře absorbují část záření. Absorbovaná energie těchto molekul excituje molekulární vibrace, což vede ke zvýšené translační energii molekul, v důsledku uzavřené měřicí komory k periodické změně tlaku v komoře, která se měří mikrofonem.
Molekuly jiných plynů neabsorbují infračervené záření této vlnové délky a nepřispívají ke změně tlaku v měřicí komoře.

Změny tlaku jsou úměrné (počtu molekul CO2) / (objemu komory). Čím více molekul CO2 je v měřicí komoře, tím větší jsou změny tlaku a také výstupní napětí mikrofonu. Pokud snížíme objem měřicí komory na polovinu, počet molekul CO2 se sníží také na polovinu, změny tlaku však zůstanou stejné, takže citlivost snímače se nezmění.

Citlivost senzoru NDIR je úměrná frakční absorbanci

FA = 1-e ^ (- klx),

  • k je koeficient absorbce pro konkrétní kombinaci plynu a filtru 
  • je ekvivalentní délka optické dráhy mezi žárovkou a detektory 
  • x je koncentrace plynu.

FA je možné vznést proti x, jak je znázorněno na obrázku níže. Hodnota FA roste s x, ale při vysokých koncentracích plynu dochází k saturaci.

Pro měření koncentrace v rozsahu řekněme 0 až 10 000 ppm (1%) můžeme zvolit k*l cca 50, což vede k FA = 0,049 při 1 000 ppm. Pokud zmenšíme délku optické dráhy na polovinu, potom k*l = 25 => FA = 0,025. Citlivost při 1 000 ppm se snížila o 49%.

Porovnání SCD30 a SCD4x

Jak začít se senzorem SCD4x?

Budete potřebovat SEK-SCD41-SensorSEK-SensorBridge a ControlCenter software pro vaše Windows, Linux nebo Mac PC. Oba senzory CO2 od výrobce Sensirion, SCD40 SCD41, najdete v skladovém sortimentu SOS electronic.

Pokud potřebujete další informace o výrobcích Sensirion, kontaktujte obchodního zástupce SOS electronic ve vašem regionu, nebo napište na adresu sensirion@soselectronic.com, rádi vám pomůžeme.

Download a odkazy:

Hodnocení článku: 

Kontaktujte svého distributora

* Hvězdičkou (*) označené údaje jsou povinné.

CAPTCHA
Toto je ochrana před spamem.