Jste zde

SLC nebo SLC-liteX? Porovnání SSD Apacer vám napoví

Které parametry je třeba zvážit při výběru spolehlivého úložiště pro průmyslová vestavěná zařízení? Které výkonné úložiště embedded systému je naší jasnou volbou? Odpovědi najdete v článku od SOS electronic.

SSD na bázi SLC se stále považují za nejspolehlivější úložiště pro průmyslová vestavěná zařízení, ale technologie se rychle vyvíjí a v současnosti poskytuje dobrou alternativu za konkurenceschopnou cenu.

Technologie SLC-liteX

Společnost Apacer vyvinula technologii SLC-lite, která využívá 2D MLC Flash, umožňující uložit 2 bity/buňku. Při programování pouze jednoho ze dvou bitů se distribuce prahového napětí chová podobně jako pro SLC flash paměťovou buňku. Počet programovacích/mazacích (P/E) cyklů se pak výrazně zvýší a dosáhne až 20 000. Pro srovnání, standardní 2D MLC umožňuje 3 000 P/E cyklů.

Apacer použil podobnou koncepci pro 3D TLC NAND Flash, která umožňuje uložit 3 bity/buňku. Programování pouze jednoho ze tří bitů (SLC-liteX) umožňuje zvýšiť počet P/E cyklů na 30 000.

Na produkty série SLC-liteX se vztahuje buď 5 letá záruka, nebo období, které končí v den, kdy SSD překročil 30 000 vymazání, indikovaných softwarem SMART společnosti Apacer, podle toho, co nastane dříve.

Úplné znění záručních podmínek najdete na stránkách společnosti Apacer.

Porovnání MLC, TLC, SLC-liteX a SLC

Společnost Intel již nenabízí 32 bitové ovladače pro operační systémy Windows pro procesory novější než Apollo Lake a 3. generaci procesorů Core, Pentium nebo Celeron, takže typická embedded zařízení budou používat 64 bitové verze OS.

Aktuální verze (1903) 64 bitové verze systému Windows 10 Pro vyžaduje úložiště 32 GB nebo více, 64 bitová verze systému Windows 10 IoT Enterprise LTSC, verze 1903 a předcházející vyžaduje min. 20GB. Embedded systém je obvykle jednoúčelový a běží na něm pouze jedna aplikace. Pro provoz obvykle nevyžaduje úložiště s velkou kapacitou, proto jsme naše srovnání omezili na 256 GB.

Jako referenční disk jsme vybrali 32GB, 2,5” MLC SSD z nejběžněji používané série Apacer, SM230-25 a porovnali jsme s ním vlastnosti ostatních SSD.

Odhad životnosti při zápisu je v souladu s JEDEC JESD-219, výdrž při podnikovém nasazení (24 hod/denně). Rychlost sekvenčního čtení / zápisu je testován pomocí Crystal Disk Mark 5.2.1 s velikostí souboru 1 000 MB. Rychlost náhodného čtení /zápisu je testována pomocí IOMetra s hloubkou fronty 32.

32 GB SSD pro embedded systém

Z porovnání vyplývá, že SS210-25, SLC SSD s kapacitou 32GB poskytuje nejlepší výkon v téměř všech parametrech, ale je 4,35 krát dražší než referenční SSD.

Série SH250-25 SLC-liteX nenabízí 32GB, nejbližší větší kapacita je 40GB. Cena tohoto SSD je pouze o 30% vyšší než u referenčního SSD, současně je jeho výkon mnohem lepší. S téměř 12 krát vyšší výdrží při zápisu, 5 letou zárukou a hardwarovým šifrováním AES je tento SSD naší jasnou volbou pro vysoce výkonná úložiště embedded systému.

SSD založené na TLC flash nabízejí nižší ceny než SSD série SM230-25 (napr.APS25). Pokud nepotřebujete hardwarové šifrování AES a OPAL, vyberte si 120GB, SV250-25 s lepšími technickými parametry za stejnou cenu jako referenční SSD. Pokud potřebujete hardwarové šifrování AES, SV240-25, 120GB SSD je dobrá volba. Cena je pouze o 50% vyšší než u referenčního SSD.

Více informací o produktech značky APACER vám rádi podají na adrese info@soselectronic.cz

Download a odkazy:

Hodnocení článku: