Jste zde

Využíváte keramické kondenzátory k filtrování napájení?

Díky velmi nízkému sériovému odporu ESR poskytují SMD keramické kondenzátory neocenitelnou službu v napájecích částech nejrůznějších zařízení. Z filtračních důvodů tak už v mnoha případech nemusíme přidávat jiné typy kondenzátorů.
SMD keramické kondenzátory jsou dnes již běžně dostupné v poměrně velmi velkých kapacitách jednotek až desítek uF a při zachování malých rozměrů (0603 - 1210). Dostupné jsou i větší kapacity ve větších pouzdrech, ale zvláště u těchto malých pouzder (0603 - 1210) je nabídka výrobců bohatá a ceny výrazně nižší ve srovnání s ještě nedávnou minulostí.
 
 
Proč se keramické kondenzátory těší takové oblibě? V prvé řadě totiž mají řádově nižší hodnotu ESR (desítky miliohmů) než elektrolytické a tantalové kapacitory. To se odráží v malých ztrátách a výborných filtračních vlastnostech i při vysokých kmitočtech a při vysokých proudech, což je zvláště výhodné při napájení rychlých integrovaných obvodů a ve spínaných zdrojích. Nízká spotřeba moderních součástek umožňuje snížit celkovou kapacitu kondenzátorů v napájecí části, proto v mnoha případech postačuje již několik uF. Velkým plusem je také dlouhá životnost, protože neobsahují žádný tekutý elektrolyt. Přirozeně, v zařízeních, kde jsou velké proudové špičky, by bylo ekonomicky nevýhodné použít pouze keramické kondenzátory. V takových případech je pak ideální kombinace keramických a tantalových nebo elektrolytických kondenzátorů.
 
V nabídce společnosti SOS electronic naleznete více typů, mezi jinými i novinku - 2,2uF/10V/0805 ve hmotě X7R od společnosti YAGEO (všimněte si prosím výrazně nižší ceny při nákupu již od 50 ks). Hmota X7R zaručuje velmi dobré parametry v širokém rozsahu teplot a napětí. Detailní informace Vám poskytnou dokumenty X7R, X5R a Y5V. V případě zájmu o jakýkoliv komponent z portfólia YAGEO kontaktujte distributora na adrese info@soselectronic.cz.
 
 

Základní vlastnosti a výhody:

 
  • velmi nízký ESR
  • vynikající filtrační vlastnosti
  • velká kapacita při malých rozměrech
  • dlouhá životnost
 
 

Download a odkazy:

 
Hodnocení článku: 

Kontaktujte svého distributora

* Hvězdičkou (*) označené údaje jsou povinné.

CAPTCHA
Toto je ochrana před spamem.