Jste zde

Nehodil by se Vám jazýčkový kontakt?

Jazýčkové kontakty se vyznačují mnoha vlastnostmi, kterými výrazně předčí standardní spínací technologie. Komponenty společnosti Meder electronic navíc patří ke špičce v tomto segmentu.
Jazýčkový kontakt pracuje na principu deformace magneticky vodivých jazýčků v magnetickém poli. Dá se říci, že většina výjimečných vlastností jazýčkových kontaktů vyplývá z toho, že samotné kontakty jsou malé, lehké a vzdálené od sebe jen několik setin milimetru (u malých typů). Zároveň jsou hermeticky uzavřeny ve skleněné kapsli ve vakuu, nebo častěji plněné inertním plynem. Díky této konstrukci se jazýčkové kontakty Meder electronic (a z nich vyráběná jazýčkové relé a jazýčkové senzory) vyznačují hlavně těmito vlastnostmi:
 
  • schopnost spínat napětí až do 10 000 V (běžné typy do cca 350 V)
  • schopnost spínat nebo přenášet extrémně malé signály (10 nV)
  • velmi krátký spínací a rozpínací čas (stovky mikrosekund)
  • schopnost spínat nebo přenášet extrémně malé proudy
  • mají velmi nízkou vlastní kapacitu, proto dokáží přenášet i vf signály až do 7 GHz s minimálními ztrátami
  • izolační odpor mezi kontakty až 1015 Ohm
  • dlouhodobě stabilní a nízký přechodový odpor kontaktů (50 mOhm)
  • schopnost pracovat i v bistabilním režimu
  • schopnost pracovat v extrémním rozsahu teplot (-55 až +200 °C)
  • spolehlivé i ve velmi náročných, prašných, vlhkých nebo korozivních podmínkách
  • spolehlivé i ve vibrujících zařízeních (až do 2 000 Hz)
  • dlouhá životnost, při spínání 5 V / 10 mA spolehlivě až 1010 cyklů
 
 
 
Jazýčkový kontakt můžeme považovat za „senzor“ ovládaný magnetickým polem, nejčastěji permanentním magnetem nebo cívkou, čímž vznikne jazýčkové relé. Komponenty s jazýčkovými kontakty lze rozdělit do tří základních skupin - jazýčkové kontakty, jazýčkové senzory a jazýčková relé. Samotné jazýčkové kontakty zapájené na DPS dokáží sloužit v mnoha aplikacích jako např. kontrola polohy (zavření dveří, krajní polohy různých mechanismů), počítání zboží atd. Z hlediska montáže a mechanické ochrany jsou však v praxi většinou výhodnější jazýčkové senzory, přizpůsobené přesně podle požadavků dané aplikace. Jazýčková relé nabízí všechny výše uvedené vlastnosti jazýčkových kontaktů a proto jsou ideální volbou např. v měřicí technice, vf / audio / video a jiných zařízeních s malými signály, při spínání vysokých napětí a v mnoha dalších aplikacích. Malé rozměry, velmi nízká spotřeba běžných jazýčkových relé (cca 50-125 mW), extrémní spolehlivost a poměrně nízká cena jsou další argumenty pro použití komponentů společnosti Meder electronic.
 
Porovnání jazýčkového kontaktu s mechanickým mikrospínačem
 
Vybrané typy jsou dostupné přímo ze skladu distributora, společnosti SOS electronic, která Vám na pořádání zajistí jakýkoliv další typ z portfolia Meder electronic. V případě zájmu pište na info@soselectronic.cz.
 
 

Download a odkazy:

 
Hodnocení článku: 

Kontaktujte svého distributora

* Hvězdičkou (*) označené údaje jsou povinné.

CAPTCHA
Toto je ochrana před spamem.