Jste zde

Není vidět, cítit a nezná hluchá místa. Gesta rozliší MGC3130 bez kamery

Nový obvod MGC3130 z dílny Microchipu se představuje na pozici prvního kontroléru pro bezkontaktní ovládání trojrozměrnými posunky s využitím „neviditelných“ elektrod, vestavěných přímo do přístroje. Vedle přesného sledování pohybů rukou / prstů v prostoru přináší též propracovanou knihovnu gest přímo na čipu.
Microchip v těchto dnech představil zajímavé možnosti své patentované technologie GestIC®, která celé řadě koncových produktů nabídne další dimenzi ve smyslu intuitivního a zároveň bezkontaktního uživatelského rozhraní, založeného na gestech. V případě konfigurovatelného integrovaného obvodu
 
MGC3130,
  • Single-Zone 3D Gesture Controller,
 
se pak bude jednat o první kontrolér pro ovládání trojrozměrnými posunky ve své třídě, vycházející z možností využití elektrického pole (E-field), který vedle minimální vlastní spotřeby a preciznosti sobě vlastní přichází zejména s rychlým i dostatečně odolným sledováním pozice ruky včetně rozpoznávání jednotlivých gest přímo ve volném prostoru.
 
 
Se svou spotřebou pouhých 150 mikrowattů obvod MGC3130 podpoří trvale aktivní rozpoznávání gest a to i v případě produktů napájených z baterií. Díky svému provedení včetně řady souvisejících režimů napájení zastupuje technologii 3D snímání s nejnižší energetickou náročností, zejména pak ve srovnání s kamerovými systémy vykáže až o 90 % nižší spotřebu (na HW serveru viz též článek S rukama od mouky na počítači, tísňovou linku vytáčí panika v hlase)!
 
 
S technologií GestIC lze dosáhnout výjimečně vysokých rychlostí, vyžadovaných moderními spotřebními produkty. Za vším přitom stojí předprogramovaná on-chip knihovna intuitivní a přirozené gestikulace lidí, nazvaná Colibri Suite, kombinující pravděpodobnostní model Hidden Markov a příslušné poziční vektory x/y/z. Vývojář tak do rukou dostává spolehlivý soubor rozpoznaných trojrozměrných posunků rukou i prsty se kterým může ve svých projektech jednoduše dále pracovat. Fantazii se meze nekladou.
 
 
Technologie GestIC využívá tenkých snímacích elektrod, vyrobených z jakéhokoli vodivého materiálu – např. cestičky na deskách plošných spojů či vrstvu ITO (Indium Tin Oxide), známou díky dotykovým senzorům. Samotné osazení v přístroji tak nemusí být vůbec vidět.
 
 
Za zmínku rovněž stojí 100 % pokrytí povrchu, prakticky vylučující „slepá“ místa, známá díky jiným přístupům. S detekčním rozsahem až 15 cm bude MGC3130 vhodným nástrojem pro zařízení, používaná v těsné blízkosti člověka, který tak s nimi může bezprostředně „komunikovat“ (video).
 
 
 

Dostupnost a cena:

 
Vzorky obvodu MGC3130 dostaneme již nyní ve 28vývodovém pouzdře typu QFN o rozměrech 5 mm x 5 mm. Spuštění sériové výroby se pak očekává v dubnu roku 2013. Při vyšších odběrech by mohl jeden kontrolér vyjít na $2.26.
 
 
 

Download a odkazy:

 

 

Hodnocení článku: 

Komentáře

Tak to je už i na mě moc... to je úžasné, fantastické, ale jakmile pomyslíme, kde to bude třeba použité...
tak běhá mráz po zádech. Klobouk dolů. jdou to borci.