Jste zde

Mikroprocesory - srdce počítačů

Národní technické muzeum si Vás u příležitosti

40. výročí Moorova zákona dovoluje pozvat od 6. června 2005 do 28. srpna 2005 na ojedinělou výstavu nazvanou

Mikroprocesory ? srdce počítačů. Jedná se o ucelenou historii mikroprocesorů od prvního modelu na

světě až po nejnovější procesory ze současnosti.

Mezi zajímavosti výstavy bude patřit vůbec první mikroprocesor na světě Intel 4004 z listopadu 1971, což je 4bitový procesor s původní rychlostí 109 kHz s možností obsloužit až 640 B RAM paměti (0,625 kB). Zastoupeny budou i další milníky - od 8008 přes Intel 8088, plně 32bitové Intel 80386 či rodinu 486 DX/DX2/DX4, první Pentium uvedené v roce 1993, až po dvoujádrové procesory uváděné v těchto dnech. Serverový svět je zastoupen od procesorů Pentium Pro až po Intel Itanium2. O své nepřijdou ani příznivci mobilních technologií včetně modelu Intel Pentium M. K vidění budou i mikroprocesory od dalších výrobců, včetně těch přelomových, jakým byl bezesporu první 64b procesor Alpha AXP.

Doprovodný program výstavy se bude opírat zejména o přednášky určené jak pro širokou, tak i odbornou veřejnost. Značná část těchto přednášek bude organizována speciálně pro školy. Cílem přednášek pro laickou veřejnost bude kromě jiného odpověď na otázky, co je vlastně mikroprocesor, proč se mu věnuje taková pozornost a jakou roli hrají jeho vlastnosti pro běžného uživatele. Odborná veřejnost pak z přednášek získá podrobnější informace např. o důvodech použití procesorů Intel v prvních počítačích IBM či o procesorech s dvěma a více jádry.

Základem výstavy je soukromá sbírka Patrika Veselíka, učitele hardwaru na Střední škole aplikované kybernetiky v Hradci Králové. Jde o dlouholetého spolupracovníka mnohých českých i slovenských počítačových periodik. Malá část jeho sbírky byla veřejnosti představena na festivalu Gamefest v letech 2002 a 2003 a několikrát i na veletrhu Invex. Výstavu v oblasti nejstarších exponátů podpořilo muzeum společnosti Intel, Santa Clara v Kalifornii. V tomto rozsahu tak půjde o první představení mikroprocesorů v České republice.

Výstava vzniká u příležitosti 40. výročí Moorova zákona, který se stal vodítkem pro celé technologické odvětví. Gordon Moore, spoluzakladatel společnost Intel, předpověděl, že každých 18 – 24 měsíců se zdvojnásobí počet tranzistorů na čipu.

„Není to tak dlouho, co na slovo ´mikroprocesor´ reagovali lidé s rozpaky. Jen málo běžných zákazníků vědělo něco o procesoru, přestože to byl ´mozek´ počítačů,“ říká Jiří Zeman z Národního technického muzea.“ Dnes vám však řada uživatelů osobních počítačů z paměti řekne specifikaci a rychlost procesoru, stejně jako vám majitelé osobních aut dokáží říci podrobnosti o jejich motoru pod kapotou.“

„Pokud se podíváme do minulosti, první procesor pracoval na frekvenci 109 kHz. Společnost Intel právě nyní ohlásila dostupnost procesorů Pentium s dvěma jádry. Každé z nich je až 30 000krát rychlejší, než byl první čip. Mikroprocesory dnes běžně pracují na frekvencích vyšších než 3 GHz, a umožňují tak počítačům zpracovávat mnohem náročnější a pro nás zajímavější úkoly,“ dodává k tomu Pavel Svoboda, PR Manager ze společnosti Intel.

Kdy a kde

Místo konání výstavy a doprovodných programů:

Národní technické muzeum
Kostelní 42, 170 78 Praha 7

Otevírací doba:

  • úterý - pátek, 9-17 hodin
  • sobota a neděle: 10-18 hodin


Dopravní spojení:

Metrem po trase A do stanice Hradčanská a dále tramvají číslo 1, 8, 15, 25 a 26 do zastávky Letenské náměstí. Metrem po trase C do stanice Vltavská a dále tramvají číslo 1, 25 a 26 do zastávky Letenské náměstí. V případě použití automobilové individuální nebo skupinové dopravy je možné využít přilehlých parkovacích ploch.

  • Organizátoři výstavy: Společnost Intel ve spolupráci s Národním technickým muzeem

  • Technologický partner: AAC Czech, výrobce počítačů BRAVE
  • Hlavní mediální partner a odborný garant: časopis Computer


O organizátorech výstavy

Společnost Intel je největším světovým výrobcem mikroprocesorů a zároveň je předním výrobcem počítačových, síťových a komunikačních produktů. Podrobné informace o společnosti Intel jsou k dispozici na http://www.intel.com/pressroom .

Národní technické muzeum, založené roku 1908, je jedním z nejstarších a největších technických muzeí na světě. Ve stálých expozicích Akustika, Astronomie, Dopravní hala, Interkamera, Měření času a Rudný a uhelný důl představuje veřejnosti dějiny vědy a techniky. Více na stránkách http://www.ntm.cz.


 

Hana Kučerová
kucerova@ mmd.cz

DOWNLOAD & Odkazy

Hodnocení článku: