Jste zde

Nekonečný příběh: architektura 8051 stále ve hře, nyní ještě výkonnější

S léty ověřenou technologií známých padesátjedniček, určených pro celou řadu aplikací, je potřeba stále počítat. Početná rodina produktů s novým logem společnosti Atmel nabídne též pinově kompatibilní náhrady za vybrané konkurenční čipy, které to již mají „spočítané“, tzv. End-of-Life.
Díky širokému rozsahu bohatě vybavených Atmelovských 8bitových mikrokontrolérů (MCU), vycházejících z instrukční sady 8051, si můžeme být jisti, že náš návrh, založený právě na tomto druhu MCU, bude i nadále v dobrých rukou. Zatímco jiní výrobci polovodičů v tomto odvětví vyklízí pole, Atmel vysílá do světa jasné ne: pociťuje totiž závazek i nadále rozšiřovat svou nabídku osvědčených MCU 8051. Ať už si tedy nesete určité břímě z dřívějška, vyvíjíte stávající zařízení nebo dokonce připravujete nový design, můžete těžit z toho nejnovějšího v nabídce nezbytných vlastností a funkcionalit pro více než padesátku součástek, nabízejících paměť typu Flash od 2 KB až do 128 KB.
 
 
K zajištění pinově kompatibilní náhrady končících mikrokontrolérů od jiných výrobců lze procházet a vybírat z náležitého portfolia 8051 a na každý pád přitom těžit z moderních technologií Flash – od 8bitových MCU, založených na jednocyklovém nízkopříkonovém jádru AT89LP, až po prvky MCS-51® se standardní paticí či 14, 16, 20 nebo též 28pinové deriváty, zabírající na desce plošného spoje minimum místa.
 
Většina součástek zahrnuje tzv. ISP (in-system programming) pro zajištění větší míry flexibility. Další možnosti pak přináší např. nástavba v podobě DSP (Digital Signal Processing), pokročilé řešení timeru / periférií s PWM (Pulse Width Modulation) či podpora rozhraní USB a CAN.
 
Oblíbená rodina obvodů AT89LP od Atmelu zkrátka a jednoduše nabídne to nejnovější v oblasti technologie 8051. Její členové umožňují zajistit kompatibilitu pro aplikace založené na 80C51 (úroveň binárního kódu) spolu s pinovou kompatibilitou se strukturami jiných výrobců – viz např. přehled přímých náhrad a také nepřímých náhrad. Integrované obvody řady AT89LP kromě toho zásadním způsobem navýšily svou výkonnost, řečí čísel 6 až 12krát – až do 30 MIPSů. Zkrátka ale nepřijdou ani populární nízkonapěťové, bateriově napájené systémy s požadavkem na minimální vlastní spotřebu, které výrobce podřídil dostupné moderní funkce včetně periférií. K urychlení celého vývojového procesu si můžete stáhnout IDE (Integrated Development Environment) AT89LP Developer Studio, stejně jako odpovídající dokumentaci včetně dalšího software.
 

Download a odkazy:

Hodnocení článku: