Jste zde

Nový 2,2“ TFT LCD displej od SHARPu s integrovaným řadičem

LS022Q8UX05 má integrovaný řadič (R69406), díky kterému je možné řídit tento displej pomocí jednoduchých a levných, 8bitových CPU. Není tedy nutné použit drahé a výkonné ARM nebo 32bitové CPU s grafickým akcelerátorem.

Řada zákazníků stále setrvává u klasických jednapadesátek a řídí řádkové nebo grafické monochromatické LCD. Řešení tohoto TFT, otevírá mnoha výrobcům nové perspektivy pro zvýšení uživatelského komfortu, bez nutnosti změny platformy.

Tabulka vlastnostíS022Q8UX05 má excelentní vlastnosti (viz. tab.):

  • pozorovací úhly 80°/80°/80°/80°
  • jas 300cd/m2
  • kontrast 350:1
  • rozklišení - 320 x 240

Popis:

Zapojení LED

Díky malému rozměru displeje je podsvit realizován pohými 4 bílými LED, což má za následek snížení spotřeby a také váhy. Displej najde uplatnění v široké škále aplikací:

  • veškerá malá mobilní zařízení
  • kontroléry
  • zdravotnické a průmyslové aplikace
  • spotřební elektronika
  • kamery
  • digitální fotoaparáty

Připojení k MCU:

Připojení LCD k MCU To co nás bude nejvíce zajímat je připojení displeje, respektive řadiče displeje k našemu MCU. Na následujícím obrázku je toto snad názorně zobrazeno. Nejedná se vůbec o složité zapojení, ale dalo by se říci, že standardní zapojení. K řadiči je vedena datová sběrnice, která je 16 či právě 8bitová. A další kontrolní, nastavovací nebo řídící vstupy (reset, data/instrukce, zápis, čtení, přepínání šířky datové sběrnice aj.) a také vývody, které mají přijít k externí paměti EEPROM (SDI, SDO, SCS, SCL).

Tyto I/O jsou popsány souhrnně v tabulce 1. Pro samotné řízení je určitě dobré si důkladně pročíst datasheet, vzhledem k jeho velkému rozsahu není v rámci možností ho celý přeložit. Navíc principy řízení grafického displeje jsou myslím si všeobecně známy a fakt, že tento displej se dá řídit pomocí malých 8bitových MCU tento proces ještě nadále zjednodušuje.

I/O k řízení a zobrazovaní LCD

Dostupnost a cena:

TFT LS022Q8UX05 je možno dodávat i v menším množství pro aplikace s potenciálem cca 500ks/rok. Cena pro 1.000ks je 17,00EUR á. Nejedná se o komerční displej, ale o standardní typ, který bude dostupný na trhu několik let.

Závěr:

Elatec Displejů ať již, běžnějších LCD TFT či méně běžných OLED je na trhu čím dál tím za čím dál menší cenu. Doposud brzdilo jejich používání vyšší pořizovací náklady či vysoká cena a horší dostupnost součástek potřebných pro řízení a zobrazení. Nyní mohou komfortu, který přináší ploché a barevné zobrazení LCD displejů, využít i vývojáři, kteří jsou zvyklý na svojí 8bitovou architekturu a pro které by přechod byl poněkud složitější. Uvedený displej pro českou republiku zajišťuje společnost Elatec.

SHARP Microelectronics Odkazy & Download:

Hodnocení článku: