Jste zde

Podpora výuky mikroprocesorové techniky na školách

Asix vyhlašuje ucelenou podporu hlavně středních škol pro rozjezd kvalitní výuky předmětu

Mikroprocesorová technika a odvozených...

Firma Asix se snaží umožnit školám rozjezd kvalitní výuky předmětu Mikroprocesorová technika za pomoci svého projektu výukových balíčků a ucelených kurzů. Největší předností celého projektu je cenová dostupnust pro široké spektrum zejména středních škol.


Vzhledem k dynamičnosti technického vývoje je zřejmé, že jedním z nejperspektivnějších oborů je elektronika, a zvláště pak mikroprocesorová technika. V současné době jsou k dispozici mikroprocesory s takovými parametry a cenami, že jejich použití se stává nezbytným prakticky v každé elektronické konstrukci. Aplikace s mikroprocesorem bývají ve srovnání s klasickým řešením nejen levnější, ale i nesrovnatelně "chytřejší" a elegantnější. Bez znalostí mikroprocesorů se v současné elektronice již pracovat prakticky nedá. Pracovníků s tímto zaměřením (se střední i VŠ kvalifikací) je stále akutní nedostatek. České firmy se opakovaně přesvědčují, jak je obtížné získat kvalifikovaného zaměstnance. Podobné problémy mají i v zahraničí, kde se tato situace řeší dokonce až státní podporou imigrace odborníků.

Předmět "Mikroprocesorová technika" je atraktivní nejen pro školy s technickým, ale i obecným zaměřením (volitelný/nepovinný předmět nebo zájmový kroužek). Zajistit kvalitní výuku této lákavé techniky může každá škola vybavená počítači, a to s nízkými náklady a poměrně malými nároky na zvýšení odbornosti pedagogů.

Pro výuku jsou velice vhodné jednočipové mikroprocesory PIC americké firmy Microchip. Součástky i návrhové prostředky jsou výkonné, levné, a práce s nimi se dá snadno naučit. Pro žádné jiné procesory se nevydává tolik specializovaných knih v češtině. V ČR působí česká společnost ASIX s.r.o., která je autorizovaným konzultantem firmy Microchip. Výuku pomocí PIC podporuje například Pedagogická fakulta MU v Brně.

K podpoře výuky vytvořil ASIX speciální nabídku pro školy ve formě ucelených balíčků, které umožní ihned začít pracovat. Zahrnují jak školení pedagogických pracovníků, tak finančně dostupnou techniku a odbornou literaturu pro studenty. Součástí každého balíčku je srozumitelný návod k použití. Všechny materiály - publikace, návody i ovládací programy (kromě CD-ROM) jsou v češtině.

Další formou spolupráce se školami jsou studentské praxe. Jejich účastníci se seznamují s celým oborem činností od návrhu zařízení (schéma, plošný spoj, programování PIC) až po jejich výrobu.
 

Výukové balíčky a kurzy

Kurs programování mikrokontrolérů PIC

Jednodenní kurs pro pedagogy vyučující elektrotechniku. Předpokládá pouze určitou znalost digitální techniky a práce s PC, a naopak žádné znalosti z oblasti mikroprocesorů. Absolvent je schopen samostatně vytvářet jednoduché aplikace. Individuální přístup, maximálně osm účastníků. Návaznost na pokračovací kurs.
 

Studijní balíček

Obsahuje vše, co je potřeba k získání dostatečných znalostí o mikrokontrolérech PIC: specializovanou příručku, disketu "Studijní programy", sedm dalších  publikací a dva CD-ROM s katalogem všech produktů Microchip, aplikační příručkou a návrhovým systémem. 
 

Balíčky Start I, Start II, Standard I, Standard II, Komfort

Technické vybavení pro práci s PIC – od nejnutnějších prostředků až po komfortní pracoviště
 

Balíček Optimum

představuje díky své kompaktnosti a názornosti nejdokonalejší pomůcku pro výuku mikroprocesorové techniky za dosud zcela nemyslitelnou cenu.
Obsahuje světově unikátní produkt - hardwarový emulátor MU Alpha pro procesory PIC16F84A,  PIC12C5xx a PIC16C54/56. Je to zařízení, které se chová stejně jako mikrokontrolér, a navíc lze vše uvnitř součástky vidět a měnit i za běhu, zastavit při dané podmínce, krokovat, ... Výsledkem této maximální názornosti je pro pedagoga značné zdokonalení výkladu, pro studenty rychlé osvojení problematiky a pro dobré studenty výkonný prostředek pro tvorbu využitelných aplikací. Součástí balíčku je i výuková deska s programátorem EduKit84 a příručka PIC krok za krokem. 
 

Příručka PIC krok za krokem

Učebnice základů programování PIC16F84A včetně sady komentovaných zdrojových programů pro aplikaci pomocí balíčku Optimum. Na několika příkladech uspořádaných od nejjednodušších po složitější se student naučí používat základní postupy při tvorbě mikroprocesorových aplikací.
 
  • Drát
    Při stisknutém tlačítku se rozsvítí LED. Nejjednodušší aplikace, která slouží pro úvodní seznámení s nejzákladnějšími funkcemi procesoru. 
  • Blikající LED
    Ukázka typické procedury pro programování v reálném čase – vnořené čekací smyčky. 
  • Změna rychlosti blikání
    Rychlost blikání LED se mění podle toho, zda je tlačítko stisknuto. Pro časování je v tomto případě použit interní hardwarový časovač. 
  • Zobrazení na displeji
    Při stisku jednoho z osmi tlačítek se na displeji objeví číslo 1 až 8. Seznámení se základy práce se sedmisegmentovým displejem.
  • Multiplexní zobrazení na displeji
    Obsluha displeje v dynamickém režimu
  • Hodiny
    Komplexní aplikace - hodiny s nastavením času a přepínáním zobrazení hodin a minut nebo minut a sekund. 

Závěr

Celý jmenovaný projekt "Podpora výuky mikroprocesorové techniky" na školách je jen jeden z mnoha zůsobů podpory ASIXu pro školy. Nově je zde například možnost dodávek výukových kitů firmy Kanda, kterou dosud nikdo v ČR prakticky nedodával, zajímavým tipem je i ucelená sada vývojových KITů pro PICy.. 
 

Odkazy

Hodnocení článku: