Jste zde

MRAM - beznapěťové paměti s vlastnostmi SRAM

Konstruktéři i uživatelé při volbě správného druhu paměti pro svoje aplikace neustále bojují s kompromisy, zda zvolit pomalou beznapěťovou Flash či EEPROM paměť se silně omezenou životností nebo rychlou a dlouhověkou, ale bez napětí nefunkční SRAM nebo DRAM paměť. Teď však může být všem kompromisům konec, protože je tu MRAM, která spojuje výhody obou. Právě takové paměti vyvíjí a nabízí firma Freescale.

chip MRAMMRAM (Magnetoresistance Random Access Memory) jsou integrované paměťové chipy, které využívají k uložení informace magnetického pole a mají odlišný postup čtení a zápisu logického stavu. Stav bitu ukládají pomocí změny orientace magnetického pole speciální paralelní struktury feromagnetického a dielektrického materiálu, kde čtení se provádí měřením příčného elektrického odporu struktury. Odpor se mění díky jevu magnetorezistence podle uložené orientace magnetického pole při zápisu bitu.

Taková struktura paměti poskytuje většinu výhod všech dosud běžně používaných pamětí, tj. jak Flash a EEPROM, tak SRAM a DRAM. Protože je magnetické pole nezávislé na poli elektrickém, jsou MRAM paměti napěťově nezávislé, tedy udržují uloženou informaci i bez napájecího napětí, ale zároveň poskytují podobně rychlý zápis a čtení stavu jako klasické SRAM. A přesně takové 4 Mb paměti v podobě integrovaných obvodů jsou již volně na trhu díky firmě Freescale.

 

Základní vlastnosti

  • Jedno napájecí napětí (3.3 V)
  • struktura chipuKonvenční teplotní rozsah (0 až 70°C)
  • Symetrické vysokorychlostní čtení a zápis s přístupovým časem 35 ns
  • Nedestruktivní čtení (čtení buňky nemá vliv na uložený stav)
  • Nositel stavu (bitu) je magnetické pole, ne náboj = nedochází k úbytku energie stavu
  • Flexibilní řízení datové sběrnice - 16 nebo 8 bitů
  • Automatická ochrana dat s nízkonapěťovým detektorem pro ochranu špatného zápisu
  • Všechny vstupy a výstupy kompatibilní s TTL
  • Plně statický provoz
  • Beznapěťové držení uložených dat min. 10 let
  • Počet zápisů větší než 1016
  • Paměťové buňky s CMOS řízením na jednom chipu
  • Velká kapacita (v současné době 4 Mb, v budoucnu poroste)

 

Použití

  • reálný chipNáhrada malých SDRAM pamětí
  • Náhrada Flash a EEPROM pamětí
  • Přenosná a bateriově napájená zařízení
  • Mp3 přehrávače, mobilní telefony, PDA
  • Zařízení s možností výpadku napájení
  • DVD rekordéry, multimediální systémy
  • Průmyslová zařízení - PLC, PAC, Embedded PC
  • Měřící přístroje - osciloskopy, funkční generátory, analyzátory

 

Princip a struktura MRAM buňky Freescale

Základem každé paměťové buňky (bitu) je speciální vertikální struktura dvou feromagnetických materiálů oddělené tenkou dielektrickou vrstvou oxidu hliníku, označovaná jako magnetický tunelový přechod MTJ (Magnetic Tunnel Junction). Využívá se zde tzv. tunelové magnetorezistence TMR (Tunnel Magnetoresistance Effect), někdy také označované jako magnetický tunelový jev, kdy v závislosti na vzájemné orientaci magnetického pole obou feromagnetických látek (Magnetic Layers - Free Layer / Fixed Layer) se natáčí spin procházejících elektronů el. proudu, které pak tunelují nebo netunelují dielektrikem (Tunnel Barrier). Tak se mění i příčný elektrický odpor celé této struktury. Mag. pole proměnné magnetické vrstvy (Free Layer) je řízené vybuzeným magnetickým polem při zápisu logického stavu bitu.

Pokud je směr magnetického pole proměnné feromagnetické vrstvy (Free Layer) stejný s pevně daným směrem spodní vrstvy (Fixed Layer), je odpor kladený elektrickému proudu malý. Pokud naopak je vzájemná orientace polí opačná (proti sobě), je vertikální el. odpor struktury velký.

 

celkovy princip

Obr. 1. Principielní schéma struktury a funkce MRAM buňky Freescale

Prakticky jde z pohledu čtení a zápisu bitu o dva odlišné pochody, kdy při zápisu se vnějším elektromagnetickým polem mění orientace (natočení) magnetických dipólů, podobně jako u zápisu na harddisk, zatímco při čtení se jen měří vertikální elektrický odpor struktury MRAM buňky. Taková struktura buňky je sice o trošku složitější než struktura buňky SRAM, ale velkou výhodou je již zmíněný nulový vliv čtení log. stavu na kvalitu uložené informace. Zatímco u klasických RAM dochází s časem a se zjišťováním stavu bitu k úbytku náboje a je nutné po čase buňky tzv. regenerovat, u MRAM není nic takového nutné. Magnetická polarizace (orientace dipólů) není časem ani čtením stavu ovlivňována.

struktura MTJ

Obr. 2. Zjednodušená struktura jádra MRAM buňky

Zápis logického stavu paměťové buňky

Zápis, resp. změna logického stavu z log. 0 na log. 1 nebo log. 1 na log. 0 se provádí přivedením sekvence dvou vzájemně posunutých proudových obdélníkových pulsů na dva zápisové vodiče paměťové buňky. Jde o tzv. přepínací zápisovou funkci (toggle function), kdy přesun z jednoho stavu do druhého, je jedno ze kterého (jestli z 0 do 1 či z 1 do 0) se provádí pomocí úplně stejného zápisového signálu - viz obrázek 5.

Použitím přepínací (toggle) funkce se odstraňují vzájemné rušící efekty mezi buňkami při zápisu log. 0 a log. 1 vznikající při jednovodičovém zápisu. Tento princip se nazývá Savtchenkovo spínání (Savtchenko switching) a jeho výhodou je přesně stejná zápisová sekvence proudových pulsů pro stav 0 i 1.

 

funkce zapisu

Obr. 3. Princip zápisu bitu do MRAM buňky

Savtchenkovo spínání lze však použít jen díky unikátnímu chování tzv. SAF vrstvy (Synthetic Antiferromagnet Layer). Ta v MTJ přechodu formuje proměnnou feromagnetickou vrstvu (Free Layer) na další dvě antiparalelní feromagnetické vrstvy oddělené vrstvičkou z nemagnetického materiálu (Ru) - viz obrázek 4. Momentově vyvážená SAF vrstva odpovídá na aplikované magnetické pole jinak než standardní jedna feromagnetická vrstva běžné MRAM. Místo toho, aby klasicky sledovala směr vytvořeného externího magnet. pole, se magnetizace SAF otáčí tak, že je vždy přibližně kolmá na mag. pole. Na obrázku 5. uvedená sekvence proudových pulsů vytváří rotující magnetické pole, která nakonec otočí (přepne) celkové magnetické pole proměnné vrstvy o 180 °.

rotujici polestruktura SAF

Obr. 4. Změna orientace magnet. pole proměnné feromag. vrstvy (Free SAF) se provádí působením rotujícího magnet. pole při zápisu

zapisová sekvence

Obr. 5. Průběh zápisové funkce (Toggle function) pro překlopení stavu paměťové buňky na opačný

 

Čtení logického stavu

Čtení stavu bitu se provádí se prostřednictvím jedné (horní) společné elektrody a menší speciální čtecí elektrody napojené na protější stranu vertikální struktury. Princip čtení je velmi jednoduchý. Prakticky se sepne příslušný izolační tranzistor (Isolation Transistor) čtené buňky a takto vzniklou cestou protéká proud, jehož hodnota je porovnávána s referenční hodnotou. Pokud je zapsaný stav 1, má buňka větší odpor a tedy proud je menší než hodnota referenční, který protéká při stavu log. 0.

 

princip čtení

Obr. 6. Princip čtení bitu MRAM buňky

vertikální řez sreálnou trukturou

Obr. 7. Vertikální řez strukturou reálných MRAM buněk s metalizací a popisem vrstev

 

Struktura MRAM chipu pamětí Freescale

Celá strukturu chipu MRAM paměti je rozdělena do několika samostatných stejných paměťových bloků vzájemně propojených komunikační sítí (MRAM Network) řízené procesorem a řídící logikou. Speciální implementační struktura umožňuje řídící logiku a procesor umístit pod matice paměťovým buněk, tedy jde o vrstevnatou strukturu, která umožňuje i na malém chipu získat velkou paměťovou kapacitu.

CMOS část a MRAM buňky jsou vertikálně odděleny 3 vrstvami metalizace. Celková velikost (kapacita) paměti pak závisí na počtu na chipu umístěných bloků.

Každý blok pak lze rozdělit na následující části:

 
MRAM chip
  • Matice MRAM buněk (MRAM bank)
  • buňky vedle sebeBitová adresovací sběrnice (Bit line) - společné čtecí a zápisové elektrody B
  • Zápisová sběrnice - elektrody D
  • Čtecí sběrnice (Word Line) - elektrody W
  • Budiče a dekodéry sběrnic
  • MRAM uzel (MRAM Node) -
  • CMOS řídící elektronika matice buněk (MRAM Node):
    • Řadič (Bank Controller)
    • Buffery (Requste/Response Buffer)
    • Dočasná záložní pamět (SRAM Cache)

     

přístup na paměťová místa

Obr. 8. Struktura řízení a přístupu na paměťová místa v MRAM paměti Freescale

matice pameťových buněk

Obr. 9. Matice paměťových buněk (MRAM bank)

 

MRAM paměti Freescale

MRAM součástkaIntegrovaný obvod MR2A16A je magnetorezistivní RAM (MRAM) o velikosti 4 194 304 bitů, vhodná jako přímá náhrada SRAM. Kapacita paměti je organizována jako 262 144 slov o 16 bitech. Mimo napájecích a 18 adresových vstupů A a 16 datových vstupů/výstupů DQL a DQU je obvod vybaven i 3 povolovacími vstupy (E - chip enable, W - write enable, G - output enable). Protože má tato MRAM oddělené bajtové řízení čtení/zápisu slova vstupy LB a UB (Lower Byte a Upper Byte), je možné zapsat každý bajt zvlášť.

Základní vlastnosti:

  • Kapacita: 4 Mb, v konfiguraci X16 (8/16 bitový přístup), organizace 256Kx16bitů
  • Napájení: jedno napájecí napětí 3.3 V, detekce podpětí při zápisu
  • Přítomnost napětí je nutná pro čtení a zápis, není nutná pro "pamatování" uložené informace
  • Adresovací přístupový čas: max. 35 ns
  • Čtecí cyklus: min. 35 ns
  • Zápisový cyklus: min. 35 ns
  • Pouzdro: 44pinové TSOP type-II, uvnitř magneticky stíněné, piny odpovídají SRAM
  • Vývody kompatibilní s TTL
  • Pracovní teplota: 0 až 70 °C

blokové schéma vnitřního zapojení

Obr. 10. Blokové schéma vnitřního zapojení MRAM paměti MR2A16A firmy Freescale

 

Závěr

Dle mého názoru bude vývoj a rozvoj MRAM nadále pokračovat a v budoucnu mohou dost ovlivnit trh se SRAM i Flash paměťmi. První komerčně prodávané integrované obvody nabízejí již zajímavé vlastnosti a parametry. I když rychlost čtení a zápisu nedosahuje cca 10 ns hodnot nejrychlejších SRAM, čas cca 40 ns je však plně srovnatelný s většinou levnějších menších běžných SRAM na trhu. Zatím sice není možné uživatelsky posoudit schopnost udržení záznamu bez napětí více jak 10 let, ale vzhledem k použitému principu je pravděpodobně možné věřit informacím výrobce. Ať již MRAM porovnáváme s běžnými SRAM nebo Flash a EEPROM, vždy v celkovém posouzení MRAM vychází jako vítěz, protože vždy nabízí něco, co ten druhý porovnávaný nemůže nabídnout. Jedinou současnou nevýhodou snad může být sortiment velikostí (kapacit), který se však určitě do budoucna bude rozšiřovat.

Pro bližší informace a technická data odkazuji přímo na stránky výrobce MRAM paměti MR2A16A, firmu Freescale, www.freescale.com. Pro informace ohledně nákupu MRAM apod. se lze obrátit na některého z prodejců/distributorů Freescale v ČR, například českou pobočku firmy Spoerle (skelca@ arrowce.com), nebo se informujte v redakci HW serveru.

Antonín Vojáček
vojacek@ hwg.cz

DOWNLOAD & Odkazy

Hodnocení článku: 

Komentáře