Jste zde

LM3242 a LM3243: Měniče, které zkrotí koncový stupeň

TI představuje spínané DC/DC měniče pro vf aplikace typu 2G, 3G a 4G a jejich výkonové zesilovače, u kterých dokážou znamenitě prodloužit výdrž bateriového zdroje.
Texas Instruments (TI) rozšiřuje svou nabídku integrovaných obvodů pro řízení napájení RF aplikací o dvojici nových spínaných DC/DC měničů. Novinky Nationalu,
 
 • LM3242,
  • 6MHz, 750mA Miniature, Adjustable, Step-Down DC-DC a
 • LM3243,
  • 2.7MHz, 2.5A Step-Down DC-DC Converter with Analog Bypass Mode for 2G/3G/4G PAs
 
zde vystupují jako adaptivní integrované zdroje napájení, minimalizující výkonovou spotřebu vysokofrekvenčních koncových stupňů (Power Amplifier, PA) napříč všemi pracovními podmínkami. Spolu s předchozím prvkem v řadě, LM3241, prodlužují výdrž napájecího zdroje a snižují množství vyzářeného tepla bateriově napájených přenosných zařízení 2G, 3G a 4G LTE (Long Term Evolution), např. smartphonů či tabletů.
 
 

Quo vadis ICT v České republice?

Nové A/D převodníky: Rychlost, ale ne zběsilost

16bitové, 1,25 GSPS DAC TI se spotřebou nižší o 65 procent a rychlostí vyšší o celou čtvrtinu

 
 
 
Činnost vysokofrekvenčních obvodů představuje pro přenosné systémy docela výraznou zátěž – klidně se můžeme dostat na 30 % celkově spotřebovaného výkonu, nebo ještě více. Vysokofrekvenční koncové stupně navíc v rámci dnešních mobilních systémů patří  k těm nejméně účinným součástem, zejména pak tehdy, jsou – li běžně „hnány“ na maximálních výkonech bez ohledu na výkon, který bude ve skutečnosti vyžadován. Logickou reakcí TI se tak stávají obvody LM3242 a LM3243, které dynamicky přizpůsobí výkon dodávaný do koncového stupně v závislosti na tom, jak moc energie v danou chvíli potřebujeme, čímž dochází k výrazným úsporám na straně výdajů.
 
 

Třetina výkonu padne na vf obvody

Vysokofrekvenční koncové stupně patří v rámci dnešních mobilních systémů k těm nejméně účinným součástem, zejména pak tehdy, jsou – li běžně „hnány“ na maximálních výkonech bez ohledu na výkon, který bude ve skutečnosti vyžadován.
Obě struktury, porovnáme – li je s klasickými spínanými měniči, vyhovují přísným požadavkům, kladeným na vysokofrekvenční vlastnosti, zatímco umožní dynamickou optimalizaci výstupního výkonu koncového stupně, kdy šetří až polovinu proudového odběru z baterie, resp. podpoří provoz výkonového zesilovače na teplotách nižších až o 30 °C. Oba integrované obvody dosahují účinnosti 95 % a zahrnují různé režimy činnosti, se kterými maximalizují dosahovanou účinnost pro jakékoli baterie či výstupní poměry.
 
 

Základní vlastnosti LM3242 a LM3243:

 • Proměnné, dynamicky stavitelné výstupní napětí pro úsporu energie a snížení tepelných ztrát
 • Automatický, inteligentně řešený přechod mezi jednotlivými provozními režimy optimalizuje dosahovanou účinnost pro veškerá zatížení i připojené baterie
 • LM3242 dodává až 1 A a je kompatibilní s aplikacemi 3G a 4G
 • LM3243 dodává až 2,5 A a je kompatibilní s aplikacemi 2G, 3G a 4G
 • Vysoký spínací kmitočet, jedinečné provozní režimy a provedení typu chip scale package

 

Dostupnost a cena:

LM3242 dostaneme v 9vývodovém a LM3243 pak v 16vývodovém pouzdru micro SMD za $0.76 resp. $0.95 (platí při odběru 1 000 ks).
 

Download a odkazy:

Hodnocení článku: