Jste zde

Routujeme mezi sériovou linkou a Ethernetem (Internetem)

Základní úvod, jak na routování. Pokračování bude následovat.

    Vstoupit do problematiky routování (směrování) bez důkladné přípravy je krok do záhuby (ponechme si něco napříště). Zkusme jen nahlédnout. 

    Sériová asynchronní linka (fyzická vrstva, např. RS232, event. RS422) představuje spojení mezi dvěma body (linku). Když se připojujete z domova na Internet realizujete vlastně takovéto dvoubodové (linkové) spojení mezi Vaším počítačem a přístupovým serverem poskytovatele připojení. Přístupový server poskytovatele pak provádí směrování mezi Internetem a Vaším počítačem. Na této linkové vrstvě je definováno mnoho linkových protokolů  (vzpomeňme např. na protokol SLIP, CSLIP, HDLC, PPP apod.). 

    Jinou variantou směrování na sériovou linku je např. připojení vzdálené jednotky (řídicího nebo měřicího systém, bezpečnostní ústředny apod.) do sítě Ethernet. Při takovýchto aplikacích musíme klást důraz jinam:

    • provoz bez obsluhy 
    • malé rozměry
    • nízký příkon
    • žádné točivé části
    • spolehlivost apod. 
    miteROUTER-S1-RS422-386B1 (ilustrativní obrázek bez horního víčka)

    Poměrně častým případem je řešení následujícího problému. Máme dvě oddělené sítě, vzdálené např. 500 m, které potřebujeme propojit. Přenos dat mezi sítěmi není velký. Zadání odpovídá schématu níže a těmto požadavkům:

    • do sítě 2 se nedostanou jiná data ze sítě 1 než ta, která jsou určena pro počítač PC2.38
    • do sítě 1 se nedostanou jiná data ze sítě 2 než ta, která jsou určena pro počítač PC1.1
    Důvod je prostý, není třeba zatěžovat jinou síť tím, co se povídá vedle.

    HW je jasný, viz obrázek výše a jak na SW? 
    Víme, že u každého modulu DIMM-PC/386 je na vnitřním C disku (flash) umístěn operační systém DOS. Součástí dodávky je i TCP ovladač. Nadstavbou pak program IPROUTE, který umožní ralizovat podobné spojení jako při připojení do Internetu (viz výše). Můžeme si vybrat mezi protokoly SLIP, CSLIP a PPP. 
     

    Více informací o programovém vybavení IPROUTE aj. můžete získat ZDE. Příště zkusíme trochu více „zaroutovat.“
     

    Jan Řehák
Hodnocení článku: