Jste zde

SPICE simulátor Micro-Cap končí, je k dispozici zdarma s plnou licencí

Softwarová firma Spectrum Soft po 39 letech končí, uvolnila řadu verzí svých simulátorů, včetně poslední verze Micro Cap 12.

Historie firmy i poměrně úspěšného simulátoru se začala psát v roce 1981, kdy začínající firma Spectrum Soft v Kalifornii představila Circuit Designer and Simulator pro jednoduché analogové a lineární simulace. Tehdejší funkcionalita odpovídala zejména možnostem počítačů, program byl určen pro Apple II, který ve své době představoval etalon výkonu a dostupnosti.  Postupně přibývaly další funkce, ale Micro Cap se na rozdíl od konkurence držel obecných principů bez vazby na konkrétní výrobce součástek. Takže zatímco ostatním přibývaly knihovny obvodů a řadu věcí pro simulaci bylo možné stylem drag and drop rychle natáhnout do schématu, Micro Cap se držel dál obecných charakteristik. Konzervativní přístup je patrný také z toho, že celá verze simulátoru se vždy vešla na jedno distribuční CD.

Micro Cap tak měl nejspíš smůlu, že jej včas neadoptoval nějaký distributor nebo softwarová firma, která by vývojáře přinutila překročit pomyslný stín osmdesátých let a program rozšiřovat o online podporu a obsah.

Na začátku roku tak firma Spectrum Soft oznámila ukončení činnosti, v dubnu zveřejnila informaci o tom, že klíče ke starším verzím poskytne zdarma a poslední symbolickou tečkou bylo zveřejnění posledních verzí Micro Cap 10,11 i 12 v sekci Download.

http://www.spectrum-soft.com/index.shtm 
http://www.spectrum-soft.com/download/download.shtm

Hodnocení článku: