Jste zde

STM32C0 – 32bitů pro cílový trh 8bitových aplikací

Řada STM32 dostala nové čipy, tentokrát určené pro jednodušší aplikace. Vývojáři si tak mohou vybrat funkce a výkon, které potřebují, za cenu odpovídající potřebám jejich trhu.

Výrobci čipů se v posledních týdnech předhánějí v nabídce nových mikrokontrolérů. Nemíří do nejvyšších pater segmentu s vestavěnými koprocesory pro grafiku nebo umělou inteligenci, cílem jsou tentokrát jednoduché aplikace v domácích spotřebičích, řízení ventilátorů, detektorů kouře a podobně. V těchto a podobných segmentech řadu let dominovaly 8bitové MCU s minimální pamětí a konektivitou a jejich produktové řady se držely na trhu mnoho let. Jejich tržní úspěch a shoda náhod se staly zárodkem tzv. čipové krize v minulých letech.
Výrobci tak museli zareagovat a místo starých čipů nabídnout nové, které jsou schopni začít v rychlém čase vyrábět. Současné koncepty vývoje diktují, že nové typy MCU musí zapadnout do stávajících řad z důvodu škálovatelnosti a také pro využití stejných vývojových prostředí. Zatímco někteří výrobci do svých špičkových řad 32 bit MCU zařadily levnější 16 bitové modely, ST řadou STM32C0 rozšiřuje působnost 32 bitových MCU.

Ty ST nabízí pro zařízení, obvykle obsluhovaná jednoduššími 8bitovými a 16bitovými MCU. Moderní 32bitový design STM32C0 nabízí výhody, jako je rychlejší odezva, další funkce a síťové připojení při podobných celkových nákladech a spotřebě energie. Zároveň jeho jednoduchost a rozsáhlý podpůrný ekosystém se zdroji včetně nástrojů, softwarových balíčků usnadňují novým uživatelům vstup do 32bitového světa.

„ Příští generace chytrých spotřebičů a průmyslových ovladačů musí být snadno použitelné, za mimořádně konkurenceschopné ceny a se zajištěnou dodávkou,“ řekl Daniel Colonna, marketingový ředitel STM32 ve společnosti STMicroelectronics. “ Splněním těchto požadavků naše nové univerzální MCU základní úrovně STM32C0 představují vzrušující možnosti do prostoru 8/16bitových aplikací s dalšími výhodami, které přináší široký a výkonný ekosystém STM32. 

Na řadu STM32C0, která je k dispozici pro expedici, se vztahuje 10letý program životnosti průmyslových produktů společnosti ST, který se každý rok obnovuje. K dispozici je devět variant pouzder. Ty charakterizuje úspornost pinů. Jednoduchý vstup napájení nebo integrované hodiny šetří piny pro I/O a samozřejmě také redukují počet externích součástek a plochu na desce. K dispozici jsou dále 1,7 MSPS analogově-digitální převodník (ADC) s hardware pro 16bitové převzorkování vícenásobných časovačů včetně řídícího časovače pro aplikace, jako je řízení motoru.
MCU STM32C0 navazují na řadu STM32G0 pro řešení náročnějších projektů a sdílení konzistentního pinoutu.
Řada STM32C0 spojuje designéry s vývojovým ekosystémem STM32. K dispozici je vývojová deska STM32C0 Nucleo ( NUCLEO-C031C6 ) a dvě sady STM32C0 Discovery Kit ( STM32C0116-DK a STM32C0316-DK ). Softwarové zdroje zahrnují podporu STM32C0 v konfiguračním nástroji STM32CubeMX, Microsoft Azure RTOS a balíček MCU STM32CubeC0 s HAL (Hardware Abstraction Layer) a nízkovrstvými knihovnami.

Hodnocení článku: