Jste zde

LINET - Domácí ovládání po Twist Pairu

LINET - Domácí ovládání po Twist Pairu.

Již vás také napadlo jak krásné by bylo mít doma ovládání celé domácnosti a nejen jí pomocí nějakého inteligentního elektronického rozhraní ??  Vhodnou inspiraci můžete najít například u finské firmy LINET.  Vyrábí moduly pro ovládání nejrůznějších spotřebičů po krouceném Twisted Pair dvojlince. Na celé sběrnici může být připojeno až 200 zařízení, která jsou z této sběrnice zároveň napájena, bez závislosti na polaritě. Délka sběrnice je omezena na 200 m a kdekoli musí být umístěn „LINET CONTROLLER“, který celou sběrnici řídí a zároveň napájí. 
 

Schematický popis LINET NODE je na obrázku.

Za pozornost rozhodně stojí co tenhle jeden NODE vlastně sám o době všechno umí :
 

  • Chovat se jako jednoduchý vstup/výstup. Led naznačená ve schématu, může být vstup nějakého optotriaku nebo tyristoru. Jako kontakt lze použít samozřejmě ledasco..    V praxi to potom může vypadat nějak takhle :  • Zde vidíte přímou regulaci fáze a tím například svítivosti, pouze pomocí NODE. Spodní optočlen je použit k detekci fáze v silové části, aby byla regulace možná, pomocí horního optočlenu a zcela klasického zapojení potom NODE reguluje fázi.


  • Pulsně šířkovou modulaci není třeba nijak popisovat.   • Moduly LINET lze použít i pouze jako prostředníka pro další inteligenci. Základní napájení může dodat konkrétní modul a v rámci sítě lze používat obousměrnou bitovou komunikaci 80 b/sec. 


Vzhledem k tomu, že tato firma u nás nemá zastoupení, nelze tyto moduly v ČR  tak snadno koupit, ale jako inspirace dobře dotaženého nápadu však myslím stojí LINET sběrnice zato. Podrobné informace najdete na http://www.linet.fi  O podobné sběrnici dostupné v ČR mi není nic známo.

Pomocí firemní dokumentace  - Jan Řehák
Hodnocení článku: