Jste zde

Dvacet procent malých firem zbytečně platí za likvidaci

Téměř 90 % organizací ví o možnosti bezplatné likvidace vysloužilých osvětlovacích zařízení. Desítky procent firem, zejména ty menší, však za svozové služby platí zbytečně.
Úsporné zářivky nebo výbojky obsahují malé množství toxické rtuti a řadu cenných druhotných surovin. Firmy a rozpočtové organizace jsou proto ze zákona povinny úsporné světelné zdroje ekologicky likvidovat (na HW serveru čtěte Organizátoři soutěže „ČeskoSlovensko má talent“ ohrozili porotu i diváky). Přestože je zpětný odběr nebezpečného odpadu nabízen zdarma, z průzkumu společnosti Ekolamp vyplývá, že 12 procent tuzemských firem a rozpočtových organizací za tuto službu zbytečně platí.
 
„V segmentu malých firem do sta zaměstnanců za likvidaci nepochopitelně platí 20 procent firem. Proč penězi plýtvají, nevíme, řada z nich navíc o možnosti bezplatného odběru ví,“ říká Radoslav Chmela ze společnosti Ekolamp, zajišťující sběr a likvidaci vysloužilých osvětlovacích zařízení výhradně zdarma. Závěry vyplývají z aktuálního průzkumu agentury Markent.
 
 

Třetina firem nemá vysloužilé „zářivky“ kam ukládat

 
Přestože téměř 90 procent organizací ví o možnosti bezplatné likvidace vysloužilých světelných zdrojů, více než třetina z nich nedisponuje žádnou sběrnou nádobou, do níž by je bylo možné přechodně ukládat.
 
Je to částečně dáno i tím, že více než čtvrtina firem nemá interní směrnici, která by řešila nakládání s nebezpečným odpadem včetně vyřazených světelných zdrojů. Situace se ale každoročně zlepšuje a počet zodpovědných firem naštěstí roste. Pro řadu z nich je důležitý též aspekt dobrovolné společenské zodpovědnosti: není jim lhostejný postoj k životnímu prostředí. Instalací sběrné nádoby umožní přístup k recyklaci také svým zaměstnancům.
 
Více informací o rozmístění těchto nádob a správné likvidaci osvětlovacích zařízení je k dispozici na www.ekolamp.cz.

 
Zdroj: Ekolamp
 
Hodnocení článku: 

Komentáře

Mohli byste vysvětlit, jak těch 20% firem platí za likvidaci? To si jako objednají nějakého placeného likvidátora? Nebo je to myšleno, že to platí tím, že to hodí do komunálního odpadu a tím to platí?
Nevím jak kde, ale ve většině měst i malé firmy platí za odvoz N popelnic týdně. A to i např. i za období dovolené, kdy všechny firemní popelnice zůstanou prázdné a stejně se za jejich "odvoz" zaplatí. Takže se nelze divit, když někde uvažují: "Franto, zítra vyvážejí popelnici a ještě je půl prázdná. Tak do ní naházej ty zářivky. Pak zameť halu a dvůr a hoď to nahoru, aby ty zářivky nebyly vidět..." Firmy tak vlastně ušetří za nákup sběrné nádoby, která furt někde překáží, prostor pro umístění této nádoby mohou smysluplně využít a nemusí se shánět po odvozu (byť zadarmo), neboť čas, který Maruška stráví hledáním někoho, kdo ty zářivky odveze, může využít vyřizováním zákaznické objednávky...