Jste zde

Fotovoltaici se bojí zimy. Ta však není jediným strašákem

Blížící se zima vzbuzuje mezi vlastníky a provozovateli fotovoltaických elektráren vážné obavy. Zimní období s sebou totiž přináší nejen řadu specifických nároků na údržbu, ale též nemalou ekonomickou zátěž. Podnikatelé v solárním sektoru do následujícího roku navíc hledí s velkou nejistotou.
Sníh, nízké teploty a vítr přinášejí komplikace podnikatelům v řadě odvětví a ve fotovoltaice to platí dvojnásob. Problémem „zimní fotovoltaiky“ se tak stává především vyšší poruchovost a větší náklady na údržbu. Solární instalace jsou v tomto období vystavovány dvojí zátěži – působení hmotnosti sněhu a síly větru na straně jedné a projevům dilatace konstrukcí v důsledku velkých teplotních rozdílů na straně druhé.
 
Taková dilatace přitom může představovat pohyby v rozsahu až 10 cm na 100 délkových metrů konstrukce. „Pokud je večer mlha, v noci mrzne, napadne třeba 20 centimetrů sněhu a ráno se oteplí a ještě začne foukat vítr, hrozí dokonce, že celá konstrukce spadne,“ uvádí jako příklad Martin Doležal, projektový manažer společnosti, zabývající se servisními službami pro FVE.
 
Solární instalace jsou v zimním období vystavovány zvýšené zátěži | ilustrační foto: Larisa Koshkina
 
Další poruchy přináší působení zvýšené vlhkosti a tepelného namáhání kabeláže. Tyto problémy s sebou potom nesou nezanedbatelné náklady spojené s dražší údržbou a nutnými opravami. A to ještě nehovoříme o nákladech provázaných s nezbytným odstraňováním sněhu ze solárních panelů.
 
Zvýšené náklady se v tomto období navíc střetávají s radikálně nižší výrobou, která se v zimě pohybuje jen okolo 10 % celoročního průměru a mezi prosincem a lednem často klesá i pod tuto hranici. Výnosy z výroby tak nepokrývají ani splátky úvěru a vzniká tudíž potřeba přímé dotace provozu FVE. V důsledku úvěru na elektrárnu si k tomu všemu spousta podnikatelů nemá možnost znovu půjčit a tak se často musí složit rodina nebo se vše profinancuje z jiné podnikatelské činnosti.
 
 
 
 
To vše dopadá letos na provozovatele FVE v době, kdy je podle šetření České fotovoltaické průmyslové asociace (CZEPHO) nucena velká část podnikatelů dotovat své elektrárny celoročně. Příčinou je především tzv. 26 % solární odvod a jiné retroaktivně zavedené náklady, které podnikatelé nemohli zahrnout do svého business plánu. V případě FVE o instalovaném výkonu kolem 100 kWp se přitom částka může vyšplhat až na 100 tisíc korun ročně.
 
Další obavy provozovatelů se týkají změn subjektů odpovědných za vyplácení podpory. Tato povinnost se od 1. ledna 2013 převádí z distribučních společností na OTE a tzv. povinně vykupující.
 
Zdroj: CZEPHO
Hodnocení článku: 

Komentáře

Vypadá to že solárním baronům nestačí povinný výkup elektřiny když zrovna svítí slunce (a ne v době kdy je elektřina potřeba) za o dva řády vyšší cenu než u elektřiny z JE. Tak nenápadně startují další kampaň za zvýšení jejich zisků.

Chtěli investovat a podnikat, ať podnikají. Ale proč jim to mám platit? Jestli zkrachují, jejich věc. Nejsem pro žádné dotace. Je všeobecně známo, že FV v naší zeměpisné oblasti nemá smysl. Jejich blbost, že se na to dali. Měli si zjistit pro a proti. Mně taky nikdo nezachrání, když se mi nepovede podnikatelský záměr !

ejhle, v zimě sněží a slunce tolik nesvítí!

Pokud vím dotujeme tyto ekonomické nesmysly všichi bez vyjímky v ceně elektrické energie

V porovnání s tím co musí snášet celá distribuční soustava jsou problémy slunečních elektráren banální.

Ano dotujeme všichni, ale doposud nikdo nezveřejnil majitele FV, tedy koho dotujeme, a kolik vyrobí...
A dokonce ani jediné číslo, takže nikdo neví, kolik se vyrobí, kolik se jim zaplatí....
Fiktivní čísla a tak platíme a platíme... A stejně mám podezření, že vyrábí i v noci...
Luděk

Provozovatelé FVE by si jistě zasloužili příspěvek za stabilizaci sítě, protože jejich střídače musí okamžitě regulovat výkon jalový i činný na dálkový příkaz provozovatele DS nebo v závislosti na napětí a frekvenci, dle PPDS 2011 příloha č. 4.
http://www.cezdistribuce.cz/edee/content/file-other/distribuce/energetic...
Například v naší ulici bylo trvale přepětí i přes 258V často se pálili žárovky a další elektrospotřebiče. Psali jsme dopisy a žádosti o nápravu. ČEZ distribuce jen "prováděla měření" a tvrdili že je vše v nejlepší pořádku. Po instalaci FVE jednoho souseda byl ČEZ distribuce po půlroce "dokopán" realizační firmou FVE k upravení napětí v síti do patřičných mezí. Jinak by nemohla ani FVE fungovat. O té doby se již přestali pálit elektrospotřebiče. Takže díky FVE konečně nastává aspoň trochu pořádek v energetice a je jasné že se to některé zažrané špíně v ČEPS a ČEZ nemusí líbit.