Jste zde

Globalizace elektrotechnického průmyslu..

Co skutečně znamená globalizace - několik příkladů, žádné prázdné fráze.

Globalizace elektrotechnického průmyslu a vytváření celosvětových výrobních center má kromě mnoha ekonomických výhod i několik markantních nevýhod :

23.09.1999 - zemětřesení TAIWAN

Nejednalo se o „příliš“ ničivé zemětřesení, ačkoli dosahovalo podobných hodnot jako předešlé zemětřesení v Turecku. Na Taiwanu platí striktní stavební předpisy, které s podobnými případy počítají a jsou všeobecně dodržovány. To že nedošlo v velkým ztrátám na životech však ještě neznamená, že bychom měli toto zemětřesení opominout. Naopak…

Na Taiwanu je totiž dnes soustředěno asi :
 

  • 2/3 Si Wafer (materiál pro výrobu křemíkových čipů)
  • 15% výroby polovodičů
  • 80% motherboardů
To že výrobní provoz nespadne, ještě mnoho neznamená, v září bylo doslova zničeno zemětřesením pouze několik málo továren, představte si však továrnu plně odříznutou od veškerých inženýrských sítí voda, plyn, elektřina a to na dobu několika týdnů… Představte si co takový výpadek provede s technologií. Co se s tane ve vysoké peci s železem, které přestane být ohříváno a ztuhne si lze představit celkem snadno, že něco podobného může snadno postihnout křemíkové výrobní technologie snad není třeba říkat.
Ještě větší paseku ve špičkových technologiích pracujících s rozměry řádů mikronů způsobí samozřejmě otřesy země, ač třeba malé… Jak dlouho trvá než je možné tuto technologii zkalibrovat..

Sečteno podtrženo představovalo toto zemětřesení výpadek dodávek cca 2-3 týdny pro většinu výrobních závodů..

Jistě existují skladové zásoby, ostatní výrobní závody atd... 

Zkuste to vysvětlit vedení továrny na výrobu mobilních telefonů, třeba v Maďarsku, kterému stojí výroba protože již týden nemají diody 1N4001, protože tuhle nenáročnou technologii shodou okolností na Taiwan již všichni přesunuli..  A po týdnech je tyto diody stojí 5x víc, než je běžná cena, protože jsou z nějakého skladu distributora součístek v zemi XY..

Jiným příkladem budiž AMD s novým procesorem ATHLON, který v 22. září podporovali 3 největší výrobci motherboardů na světě. 24. září již tento procesor podporoval pouze jediný výrobce základních desek na světě. Výrobní továrny zbylých dvou jsou totiž na Taiwanu.. 
AMD má nový moderní výrobní závod v Evropě, k čemu mu však byla obrovská produkce procesorů, když je nebylo do čeho dávat.. 
Kolik to AMD stálo, protože se samozřejmě minimálně o měsíc posunuly výnosy na splácení úvěrů atd.. jistě netřeba zdůrazňovat..

Vývoj v cenách 64MBit SDRAM

  • květen 1999    7,- USD
  • začátek srpna 1999 12,- USD
  • konec září 1999  15,- USD
  • volný trh říjen 1999 20,- USD


Zde je třeba hledat důvody proč výrobci mobilních telefonů nezaplavili vánoční trh novými modely, ani nenastal dramatický pokles cen, který se očekával...

Podobných příkladů existují desítky.. 
Všechny říkají jediné. Náš svět se opravdu stává vesnicí. Jediným organismem, který je na sobě navzájem absolutně závislý a navzájem naprosto propojený a s tím je třeba kalkulovat.. 


S využitím materiálů české pobočky EBV presentovaných na akci časopisu Sdělovací technika "Moderní elektronické součástky Brno 99".
Jan Řehák
Hodnocení článku: