Jste zde

Helios, NetStar a jiní – aneb jak pracují a čím se zabývají vývojáři ve 2N

Když jsem byl naposledy ve 2N, zastavil jsem se i u technického ředitele, Jana Maštalíře, který s HW serverem často spolupracoval při náboru nových vývojářů. Chtěl jsem zjistit, jaký ohlas má naše ?burza práce?, protože 2N nyní sice shání nové vývojáře, ale do klasické inzerce se jim moc nechce. A tehdy jsem teprve pochopil, jaká úskalí takový prostý inzerát má ...

Tester tlačítek HeliosNež se Vám pokusím zprostředkovat náš rozhovor, musím alespoň trochu přiblížit prostředí, do jakého jsem vstoupil v oddělení dveřních komunikátorů.

Dílna na první pohled naprosto stejná jako kdekoliv jinde – řada stolů, na každém z nich monitor s klávesnicí a myší (počítač pečlivě uklizen z pracovní plochy), na stolech řada papírů, různých polotovarů nebo i výrobků, na stěnách zásuvky na součástky a jedno či dvě oživovací pracoviště se zdroji, páječkami apod. Prostě klasika s víceméně normálním pracovním nepořádkem. Uprostřed jednoho z  pracovišť jsem však narazil na cosi, co tam jaksi nepatřilo. Tedy chasis s tišťáky mi až tak zvláštní nepřipadalo, ale že se uvnitř něho nacházejí dvě prázdné PET láhve, to už normální není. Nedalo mi to a musel jsem se na to přeptat, přičemž odpověď pro mne byla stejně záhadná jako lahve samotné – vyrovnávací pneumatické nádržky. K čemu se proboha pracoviště vyvíjející moderní elektronické komunikátory zabývá pneumatikou???

 

Vzhledem k naší dlouhodobé spolupráci asi není nutné firmu 2N nijak výrazně představovat. S výrobky největšího českého výrobce telekomunikační techniky se lze setkat téměř na každém rohu a v popularitě a množství používaných pobočkových ústředen předčí firmu  snad již jen Panasonic. Ale protože je známo, že vývoj nikdy neustává ,zajímá mě, na čem právě ve vývoji pracujete.

V současné době se snažíme rozvíjet a zdokonalovat čtyři hlavní produktové větve:

PBX ústředna NetStarPobočkové ústředny Netstar, nejnovější plně digitální ústředny s integrovanou IP telefonií se zaměřují zejména na maximální pohodlí všech účastníků a představují budoucnost především pro střední a velké podniky. V dnešní době to už ale není „pouze“ ústředna co nabízíme zákazníkovi, ale především služby pro koncové uživatele. Stěžejní službou je např. to, že nabízíme použití mobilního telefonu jako náhradu DECT řešení. V praxi to pak znamená, že ať je zaměstnanec kdekoli na světě vždy je plnohodnotným účastníkem PBX, diky čemuž mu pak neunikne žádný hovor směřovaný k němu do kanceláře. Dále pak plná integrace IP telefonie (VoIP) umožňuje použití nejen mobilního telefonu jako pobočky ale i klasického notebooku. Jednoduše řečeno ústředna Netstar je dalším, poměrně významným krokem do světa mobilních kanceláří.

Nové dveřní komunikátory 2Entry Helios měly premiéru v březnu na veletrhu CeBIT v Hannoveru a kromě vynikajícího designu je precizní i po stránce konstrukční, protože využívá i technologie běžné v automobilovém průmyslu.

GSM BránaSamozřejmostí je další rozvoj technologie GSM, a tedy i vývoj nových GSM bran, a to jak interních pro použití s našimi pobočkovými ústřednami, tak externích s prakticky libovolným rozhraním. Od standardní analogové linky, přes rozhraní ISDN / GSM až pro bránu umožňující připojovat se k mobilní síti přes VoIP. K dispozici jsou pochopitelně nejen levná jednokanálová zařízení, ale též velmi výkonné až 32kanálové modely.

Asi největší budoucnost však přisuzujeme již zmiňovanému VoIP, tedy IP telefonii. Jedná se o prostředí, o kterém se hodně mluví a které je považováno za jaké si zaklínadlo moderních telekomunikací stejně jako tomu bylo před několika lety s ISDN. Naneštěstí řada ne zcela korektních implementací VoIP, například od nekorektních operátorů či na špatných internetových připojeních, dobré jméno IP telefonie trochu kazí, ale věříme, že brzy nastane doba, při které kvalita přenosu bude plně srovnatelná s ISDN či GSM a spolu s rozvojem UMTS a 3G sítí nabude ještě na významu.

 

Enrycom - Předchádce dveřních komunikátorů HeliosOdpusťte, ale nedá mi to se nezeptat. Cestou sem jsem potkal na stole jakési zařízení, v němž jsem zahlédl plastové láhve. Chápu sice, že jste ve stavu stěhování, ale nějak mi to s moderním vývojovým pracovištěm nejde dohromady...

Obávám se, že vás možná trochu zklamu, ale to co jste zahlédl, rozhodně nebyl nepořádek, ale testovací zařízení na klávesnici k novým dveřním komunikátorům Helios.

 

Jejda, tak to se omlouvám, ale nějak mi uniká souvislost mezi vývojem elektroniky a PET lahvemi.

Vývoj jakéhokoliv zařízení je pochopitelně komplexní záležitost a návrh vlastní elektroniky je jen malá část z celého procesu. Například v případě komunikátorů Helios bylo třeba vyřešit celou řadu zdánlivě podružných problémů, jako je design vlastního komunikátoru s ohledem na různé prostředí jeho použití, na mechanickou a klimatickou odolnost a pochopitelně také životnost. Řadu věcí, jako například grafické návrhy či jednotlivé dílčí problémy, pro nás řeší externí spolupracovníci, ale většinu klíčových dílů si navrhujeme a vyvíjíme sami. Například to, co jste potkal, bylo zařízení pro testování nového druhu piezoklávesnic, jaké chceme do komunikátorů montovat. Naši vývojáři si museli vytvořit přípravek, který jim umožní dlouhodobé a náročné testování klávesnic prostřednictvím sady pneumatických ventilů stiskávajících jednotlivá tlačítka podle předem daných sekvencí a jiná elektronika pak vyhodnocuje jejich reakce. Ony dvě plastové láhve představují vyrovnávací nádrže vzduchu.

 

SmartGateKoukám, že práce vývojáře u Vás musí být velmi pestrá a asi také náročná. Jak to vlastně vaši lidé snášejí?

To samozřejmě ano. Návrh jakéhokoliv zařízení na profesionální úrovni pro tak různá prostředí, jaká mohou potkat naše produkty, je velmi náročný. Našim vývojářům se ale snažíme nabídnout právě takové prostředí a zařazení, jaké jim nejvíce vyhovuje. Proč by se například vývojář, kterého baví navrhovat plošné spoje a dělá tuto práci dobře, měl mořit   s programováním MCU či dokonce aplikací pro Windows? Nejen že by ho to asi příliš nebavilo, ale jeho činnost by nebyla tak efektivní. Můžete sice namítnout, že navrhování plošných spojů pro nějaké zařízení není činnost, která by někoho zaměstnala na plný úvazek, ale napadlo vás někdy, k čemu všemu lze takový návrhový systém využít? V řadě případů potřebujeme vyrobit vzorky či formy mechanických dílů a než bychom si nechávali tyto prvky lisovat například z plastů, je mnohem rychlejší a pohodlnější díly navrhnout a vyrobit jako DPS, byť by jich mělo být třeba 10 na sobě, aby se dosáhlo požadované tuhosti či výšky. Touto metodou dosahujeme pozoruhodných výsledků.

Podobně pokud někoho baví více programování aplikací pod Windows, je nesmysl, abychom ho tlačili do psaní firmware pro mikroprocesory či chtít po něm finalizaci produktů náležející technologům. Přesto zde ale máme řadu inženýrů, kteří velmi dobře zvládají právě více z činností potřebných pro zdárný vývoj komplexních produktů.

Celý vývoj je vlastně hledáním kompromisu mezi požadovaným a možným, tedy trvalou komunikací mezi všemi zúčastněnými a to bývá někdy dost obtížné. Obecně se dá říci, že jsou lidé, kteří dovedou navrhnout obvodově nový systém (ti zpravidla berou páječku do ruky tím horkým koncem), pak ti kteří ho dovedou zrealizovat (pro ty bývá Ohmův zákon vrcholem vědy) a nakonec ti kteří tomu všemu dají formu schopnou sériové výroby (ti považují obě předchozí skupiny za zlé šamany). Samozřejmě je tato definice nadsázkou, ale najít člověka který v sobě spojuje dobré vlastnosti všech tří profesí, je téměř neskutečný ideál, zvládnutí dvou je vynikající úspěch takže schopnost týmové spolupráce je vždy klíčová.

Mobility ExtensionVe firmě, jako je 2N, je spousta práce pro každého, kdo se nebojí tvrdě pracovat, učit se nové věci, ale současně improvizovat. Například tak, jako někteří vývojáři se museli kvůli Heliosu naučit pracovat s pneumatickými systémy, nebo proniknout do tajů optiky při návrzích světlovodů.

 

Před časem jsme s Vašimi kolegy uspořádali několik náborových akcí zaměřených na vývojáře a i dnes jste se zmínil o tom, že byste měl zájem o nové lidi, ale inzerát na JOBS se Vám příliš nezamlouvá. Jak je to tedy?

Opravdu se neustále poohlížíme po nových lidech, ale jak jsem Vám popsal způsob práce ve 2N, jistě uznáte, že striktní definování znalostí, jaké bychom od vývojářů čekali, není to pravé a vzhledem k šíři záběru ani  dost dobře možné. Pokud bychom tak učinili, nepochybně bychom řadu velmi šikovných vývojářů odradili či zastrašili.Při poslední akci jsme si rozhodně nemohli stěžovat na nezájem, ale její zpracování nám dalo dost práce.

Jedna věc je formální vzdělání, druhá pak skutečné znalosti, které se však při představování obtížně zjišťují a například u absolventů vysokých škol většinou chybí.

V současné době otevíráme nové testovací oddělení, které se bude zabývat uživatelským zkoušením a zátěžovými testy našich vlastních produktů. Toto oddělení ale nemá úlohu jen testovat zařízení, ale plní především úlohu výchovnou. V testovacím oddělení se zaměstnanec seznámí se všemi produkty, které naše firma vyrábí, ale samozřejmě i s širokou škálou dalších telekomunikačních produktů, se kterými naše zařízení spolupracují. Zaměstnanci tak nabudou velmi rychle a snadno odborných znalostí ve světě telekomunikací a protože je třeba vytvářet samočinné testovací přípravky vyzkouší si i vývojové práce. Po nějaké době bude pro takoveto lidi snadné začlenit se mezi profesionály a to jak na vývoji samotném tak i v dalších divizích firmy.

 

Můžete tedy alespoň potenciálním zájemcům říci, co jim může práce ve 2N nabídnout? 

Nabídnout jim toho můžeme opravdu hodně, počínaje zajímavou prací na místě, na kterém se budou cítit nejlépe, přes různé zaměstnanecké výhody až po možnost cestování do zahraničí na veletrhy a školení či po dobré finanční ohodnocení.

Přiznám se však, že bych raději řekl, že sháníme pracovníky nejen do vývoje elektroniky či mechanických prvků, ale též do servisního a nově zakládaného testovacího oddělení. Pokud se zájemci domnívají, že by se jim práce na některém z uvedených postů líbila, rádi ho uvítáme mezi sebou.Stačí, pokud pošlou e-mail na adresu ROHLICH@ 2n.cz s informací o jakou práci mají zájem a samozřejmě s přiloženým životopisem.

  

V současné době 2N hledá pracovníky na pozice vývojářů HW i SW (vedle aplikačního sotware jsou třeba též programátoři pro nízkoúrovňové aplikace pro součásti firmware pro širokou paletu mikroprocesorů od x51 programovaných v ASM přes AVR a PIC  s jazykem C až po ARM na kterých běží Linux).

 

 

Věřím tomu, že se jistě najde řada zájemců (musím přiznat, že poté, co jsem zde viděl, bych se málem také nechal přemluvit) a já Vám děkuji za rozhovor a připomenu, že případní zájemci o zajímavou práci ve 2N mohou pro prvotní kontakt použít také náš formulář.

S panem Maštalířem jsme se dohodli na tom, že se čtenářům HW serveru pokusíme společně přiblížit možnosti a úskalí technologie VoIP, takže se máte na co těšit :)

Vít Olmr
olmr@ HW.cz
 
Jan Maštalíř
mastalir@ 2N.cz

Download & odkazy

 

 

 

 

 

Hodnocení článku: