Jste zde

305 zajímavých zapojení I. a II. díl

Sbírka zajímavých nápadů a námětů pro bastlíře.

 

Nakladatelství :  HEL
Autor : neuveden
Rok vydání : 1995 + 1997
Počet stran : 226 + 224
CENA : 136 + 147 Kč

 

Nápad, zpracování i úprava knih je vynikající. Jedná se vlastně o jakýsi přehled článků a zapojení, vztahujících se k dané oblasti. Z české literatury mi připomněla hlavně knihy pana Andreáše  a Ručky o aplikacích elektroniky v domácnosti, automobilu i na zahradě.

Tato sbírka schémat má však proti té jmenované jednu výraznou výhodu. Zapojení v této publikaci nejsou od jednoho autora a nejsou zatížena jedním úhlem pohledu na problematiku řešení elektrotechnických zapojení. Tento rozdíl bych považoval za nejlepší vlastnost celé publikace, který jí tvoří účelnou i pro ostřílené elektrotechniky.
Až budu zase potřebovat osadit někam jednoduchý modul pro regulaci otáček motoru, přenos dat atd.. otevřu nejprve tyto publikace, a teprve potom skříň se svazky Amatérských rádií za posledních 10 let, v nichž jsem něco podobného rozhodně kdysi viděl.

Bohužel, lze této knize vytknout, převod do češtiny. Nemyslím tím ani tolik překlad, jako takový. Ten sám o sobě je celkem zdařilý a z odborného hlediska mu až na maličkosti není co vytknout. Mám tím namysli spíš převod z Německé součástkové základny na českou, doplnění o upozornění na odlišné předpisy atd..
V žádném případě nelze knihu doporučit začátečníkům, jako sbírku návodů, jak byla asi původně myšlena. Dnes lze sice používané součástky koupit i u nás, ale jsou k dostání mnohem obtížněji, než obdobné české ekvivalenty a to nemluvím o rozdílu ceny. Stejně popis funkce je místy víc než stručný, počítá s hlubšími znalostmi a rozhodně není určen jako stavební návod pro amatéry. Přiložené nákresy plošných spojů, jsou neokótované a místy dost nelogicky umístěny ke středu knihy, takže je nelze snadno okopírovat. Lze dokonce nalézt zapojení, kde je uveden osazovací plánek, ale nikoli nákres plošného spoje atd..
 

Shrnutí:  Celkově bych knihu v každém případě doporučil jako výběr zajímavých zapojení, jenž je vždy po ruce a neměla by chybět, v žádné knihovně obsahující elektrotechnickou literaturu. Příliš bych se ale na uvedené schémata nespoléhal a nechal se jimi spíš inspirovat.  V žádném případě nedoporučuji knihu jako stavební návody pro nezkušené bastlíře, která zapojení dobře nerozumí.
 


Hodnocení : 85%

Jan Řehák.


Seznam knih v Knihovničce
Hodnocení článku: