Jste zde

Mikrokontroléry ATMEL AVR - assembler

Recenze knihy Vladimíra Váni zabývající se programováním mikroprocesorů ATMEL AVR v jazyce

symbolických adres.

Nakladatelství :  BEN technická literatura
Autor : Vladimír Váňa
Rok vydání : červenec 2003
ISBN 
EAN 
obj. číslo BEN : 
80-7300-093-8
9788073000936 
121135
Počet stran : 144 stran B5 + CD
CENA : 249 Kč
 

Popis knihy od vydavatele

Publikace poskytuje základní informace důležité pro aplikaci jednočipových mikrokontrolérů AVR firmy ATMEL. Klade si za cíl seznámit především začátečníky s tvorbou programového vybavení pro mikrokontroléry AVR. Volně navazuje na knihu "Mikrokontroléry Atmel AVR – popis procesoru a instrukční soubor".

V této knize se budeme věnovat pouze jednomu assembleru a to ATMEL AVR assembleru pro mikrokontroléry řady AT90S. Tento assembler poskytuje zdarma firma ATMEL.

Nejprve se seznámíme se strukturou AVR programů v assembleru, práci s registry, porty, použitím SRAM, řízením chodu programů a prováděním výpočtů v assemblerech AVR. Rovněž je uveden popis ATMEL assembleru AVR tak, jak ho uveřejnil výrobce v helpu k tomuto assembleru. Tyto kapitoly obsahují jen fragmenty kódů. Proto je na konci knihy uvedeno pro začátečníky několik jednoduchých, avšak úplných programů, odzkoušených s AT90S8515 ve startkitu uvedeném v příloze.

Na doprovodném CD jsou kromě výpisů programů a softwarových balíků umístěna i klišé plošných spojů všech čtyřech přípravků (programátoru ISP a tří startkitů).

Recenze knihy 

Stručný obsah

  • Struktura AVR programů v assembleru
  • Registry
  • Porty procesorů AVR
  • Použití SRAM v AVR assembleru
  • Řízení chodu programu
  • Výpočty v AVR assembleru
  • AVR assembler
  • První program

Kniha Vladimíra Váni provede čtenáře specifiky programů pro mikroprocesory ATMEL AVR psaných v jazyce symbolických adres, neboli assembleru. Přestože je určena začátečníkům, předpokládá znalosti architektury mikroprocesorů ATMEL AVR a jejich instrukčního souboru, protože kniha sama se zabývá pouze psaním programů.

V první části se čtenář seznámí se strukturou programu, používáním portů a registrů a řízením chodu programu. Zvláštní důraz je pak kladen na možnosti využití interní paměti SRAM procesoru a její použití. Dále se více dozví o AVR assembleru, jeho instrukcích a direktivách a jejich operandech. Jak však autor hned v úvodu předesílá, assemblerů pro AVR je celá řada, a proto je popis instrukcí velmi stručný.

Druhá polovina knihy je pak věnována programovým příkladům a ukázkám konkrétních aplikací, jako je používání I/O portů, čítačů či UART. Závěr knihy pak patří programátorům pro AVR a různým startkitům, k nimž jsou na přiloženém CD-ROMu také k dispozici obrazce plošných spojů.

Dále na CD naleznete katalogové listy vybraných mikrořadičů AVR, zdrojové kódy příkladů a jejich přeložené podoby a dále širokou paletu vývojových prostředí a kompilerů nejen assembleru, ale též jazyka C pro AVR.

Závěr 

Assembler, neboli jazyk symbolických adres, byl donedávna nejrozšířenějším programovacím jazykem a, přestože dnes je již pomalu vytlačován vyššími programovacími jazyky, stále existují a ještě dlouho existovat budou některé úlohy, které jinak než assemblerem napsat nelze. I proto má svůj smysl si tuto knihu přečíst. Protože však volně navazuje na předchozí titul téhož autora, Mikrokontroléry ATMEL AVR - popis procesoru a instrukční soubor, je čtení bez této souvislosti poněkud obtížné. Méně příjemné je v knize používání názvosloví, ve kterém trochu splývají pojmy registr, port a brána, díky kterému může být začátečník trochu zmaten.

Tuto knihu lze koupit v HW SHOPu - obchod.HW.cz - Knihy

Hodnocení : 70 %

Recenzi sestavil : Oldřich Mrázek (mrazek@ hw.cz)

Seznam knih v Knihovničce
Hodnocení článku: