Jste zde

Mikrokontroléry ATMEL AVR - popis procesoru a instrukční soubor

Recenze knihy Vladimíra Váni popisující architekturu mikroprocesorů ATMEL AVR a jejich instrukční

soubor.

Nakladatelství :  BEN technická literatura
Autor : Vladimír Váňa
Rok vydání : březen 2003
ISBN 
EAN 
obj. číslo BEN : 
80-7300-083-0
9788073000837 
121125
Počet stran : 365 stran B5
CENA : 399 Kč
 

Popis knihy od vydavatele

Mikrokontroléry ATMEL AVR se v poslední době staly spolu s mikrokontroléry PIC firmy MICROCHIP a jednočipovými mikropočítači s jádrem x51 nejrozšířenějšími "jednočipáky" v řadě amatérských i profesionálních konstrukcí u nás. Z této trojice nejpoužívanějších řad jsou nejmladší a tak dosud neměl český uživatel, programátor či konstruktér možnost seznámit se (s výjimkou informativních časopiseckých článků) podrobně s jejich architekturou a kompletním popisem instrukčního souboru v češtině.

Proto si publikace klade za cíl seznámit českého čtenáře především s architekturou AVR a se souborem instrukcí. V části popisující architekturu seznamuje s jádrem AVR MCU, s organizací paměťového systému a adresovacími módy, s I/O prostorem, popisem periferií integrovaných v AVR MCU jako jsou porty, čítače/časovače, SPI, UART, A/D a popisem jejich registrů, což jsou údaje potřebné při programování i pro návrh praktických zapojení. Tato publikace má tedy spíše poskytovat teoretický základ, potřebný při čtení dalších publikací, týkajících se již praktických konstrukcí či programování.

Protože je v současné době i nedostatek publikací o AVR zaměřených spíše prakticky, zařadil autor do této úvodní publikace o AVR i kompletní konstrukci – ISP programátoru s AT90S1200 včetně obrazce jednostranných plošných spojů a dále i stručnou informaci o potřebném vývojovém software, včetně odkazů na Internetu, kde lze tento software zdarma získat.

Stručný obsah

  • Architektura mikrokontrolérů AVR
  • AVR – řady mikrokontrolérů
  • Adresovací módy
  • Další prvky architektury AVR
  • Vnitřní paměť EEPROM
  • I/O porty
  • Přerušovací systém
  • Příklady konkrétních AVR MCU

Kniha velmi podrobně popisuje architekturu mikrořadičů ATMEL AVR a jejich instrukčního souboru. Seznámíte se s jednotlivými řadami těchto mikroprocesorů, jejich odlišnostmi a použitím.

První část knihy je zcela věnována hardwarovým vlastnostem mikroprocesorů ATMEL AVR, tedy druhy pamětí, jejich rozdělením a používáním, používanými rozhraními, interními čítači/časovači, komparátory, A/D převodníky , systémy přerušení a adresováním. Nechybí ani popis jednotlivých řad AVR a jejich specifik či příklady konkrétních mikroprocesorů AVR. Samozřejmostí je pak popis jednotlivých stavových registrů.

Druhá část se věnuje detailnímu popisu instrukčního souboru AVR.

Závěr 

Kniha Vladimíra Váni Mikrokontroléry ATMEL AVR - popis procesoru a instrukční soubor je souborným dílem pro začátečníky v oblasti AVR i mikroprocesorů obecně. Nenaučí sice nikoho přímo programovat, ale každému poskytne dostatečně hluboké znalosti hardwarové architektury i jednotlivých instrukcí, aby byl schopen efektivně využívat vlastností a schopností mikroprocesorů AVR.

Tato kniha by rozhodně neměla chybět v knihovně programátora pracujícího s mikroprocesory AVR, nebo toho, kdo s nimi chce začít.

Tuto knihu lze koupit v HW SHOPu - obchod.HW.cz - Knihy

Hodnocení : 90 %

Recenzi sestavil : Oldřich Mrázek (mrazek@ hw.cz)
Seznam knih v Knihovničce
Hodnocení článku: 

Komentáře

Nevíte kde by se v současné době dala tato kniha získat? Všude už je vyprodaná.