Jste zde

Programování mikrokontrolerů PIC 16CXX

Jiří Hrbáček - Druhá z řady knih o procesorech PIC. V textu najdete i doplnění k recenzi od autora

knihy.

Nakladatelství :  BEN technická literatura
Autor : ing. Jiří Hrbáček
Rok vydání : 1998
Počet stran : 95
CENA : 119 Kč
Autor navazuje na předchozí publikaci „Mikrořadiče PIC 16CXX" v podobném duchu. Tato kniha však již předpokládá určité znalosti o architektuře a programovacích možnostech těchto procesorů. Soustředí se na oblast vyváření aplikací. Počáteční úvod do tematiky mikropočítačů, je jakousi snahou, shrnout hodně do mála stránek a připomíná mi to středoškolské učebnice, z nichž se studenti, kteří tomu rozuměli stejně neučili, a ten zbytek se memoroval jim naprosto nesouvisející fakty. Pokud však již nějaké znalosti máte, nezaškodí vám, tento úvod si přečíst. Rozhodně si můžete své znalosti pouze rozšířit. Pokud by to však bylo míněno vážně, mělo by to mít alespoň dvojnásobný rozsah a být výrazně cílenější.  Podobně je na tom i následující kapitola o bastldeskách.  Nevím, komu chtěl autor tuto knihu cílit, ale mám zato, že kdo se rozhodne pracovat s mikropočítači, měl by mít zvládnuté klasické „bastlení" a takovéto problémy by mohl řešit samostatně. Navíc silně pochybuji, že jenom pro odzkoušení aplikace na blikač s 8 LED diodami si budu vyrábět plošný spoj, a i kdyby, přijde mi poněkud zbytečné věnovat takto elementárním věcem tolik místa. To už zavání knihami od GRADy.

Od strany 30 už bych ale knihu považoval v každém případě za velmi povedenou. Ze stylu psaní je vidět že autor má v této problematice, pravděpodobně i se studenty, značné zkušenosti. Zpočátku autor velmi trefně popisuje, že i skrz číslicové obvody teče jakýsi proud, existují jakési rozhodovací úrovně atd. Tento úvod mě velmi potěšil, protože v mnoha aplikacích mikropočítačů, lze na základě perfektních znalostí této problematiky postavit velmi elegantní a jednoduché (a tím i levné) řešení. Kniha se nesnaží popisovat procesory PIC (od toho je tu první část), takže potom už rychle následují aplikace.

Tyto jednotlivé popisy řešení problémů považuji za velmi povedené. Místy je opět vidět, že autor chtěl publikaci cílit co největšímu počtu čtenářů. Občas se opakuje a popisuje naprosté základy, což obeznámenějšího čtenáře poněkud unavuje a pro začátečníky je to obávám se nedostatečné, ale většinou v přijatelných mezích. Každý příklad je doplněn vývojovým algoritmem a podrobným komentářem. Za velmi inteligentní a zpřehledňující považuji tučný rámeček, na konci každé stránky.  Obsahuje shrnutí posledního příkladu, na co je třeba dávat pozor atd.. Tyto tučné stránky řadí tuto publikaci vysoce nad ostatní podobné publikace a mnohá skripta. Autor v nich velmi trefně vystihuje problematiku a výrazně vám zrychlí práci, budete-li  něco podobného programovat.

Jednotlivé příklady jsou řešeny elegantně a nikoli školským způsobem, což bývá často neduhem tohoto typu literatury. Na knize je vidět ruka praktika, na čemž má zásluhu pravděpodobně i Lektor - RNDr. Jiří Poš - zaměstnanec firmy ASIC, která má v této oblasti elektroniky dlouholeté zkušenosti.

Shrnutí : Pokud jste začátečník a spoléháte se na tuto knihu jako jediný zdroj svých informací, asi z toho budete poněkud zmatený, ale pokud máte solidní základy obecné elektroniky, pak je tato kniha (doplněna prvním dílem) ideální vstupní příručkou do světa mikroprocesorů firmy Microchip.  Ukázky řešení jednotlivých programů jsou velmi trefné a dobře komentované. Pokud s PICovými mikroprocesory něco děláte a nechcete ztrácet čas objevováním známého, neměla by vám tato publikace chybět.

Knihu by pouze bylo možno vydat bez  balastu prvních 30. Stránek, nebo ji rozšířit  víc příkladů.

Hodnocení : 90 %
Jan Řehák.


Oficialní vyjádření autora na recenzi této knihy : 

 Publikace primo navazuje na "Mikroradice PIC16CXX a vyvojovy kit  PICSTART", ve ktere najde zajemce popis mikrokontroleru zakladni  (PIC16C54,55,56 a 57) a stredni (PIC16C71 a 84) kategorie  mikrokontroleru firmy MICROCHIP, jejiz mikrokontrolery patri k  nejvykonnejsim osmibitovym  mikrokontrolerum na svete. Tyto mikrokontrolery jsou, podle meho nazoru, diky sve architekture,  vhodne jak pro vyuku, tak i pro velice seriozni aplikace. 

 "Programovani mikrokontroleru PIC16CXX" shrnuje nejdulezitejsi konstrukcni a programatorska doporuceni. Na prikladech je ukazano pouziti jednotlivych casti mikrokontroleru PIC16CXX.  Pocinaje konfiguraci I/O portu pres pouziti TMR0 az po obsluhu A/D prevodniku a datove EEPROM, implementovanych v PIC16C71 a 84. 

 Navrzeny system "bastldesek" a uvodni kapitoly se ponekud vymykaji charakterem zbytku knihy. Bastldesky jsou navrzeny pro odzkouseni vsech prikladu uvedenych v publikaci a uvodni kapitola shrnuje zakladni pouzivanou terminologii a byla napsana na zaklade 
 nejcastejsich dotazu pri poradani kurzu programovani mikrokontroleru. 

 V soucasne dobe pracuji na publikaci, ktera bude cela venovana navrhum systemu s mikrokontrolery. Budou zde popsany a na mnozstvi prikladu ukazany moznosti realizace klavesnic, zobrazovacich  jednotek, pouziti inteligentnich obvodu i  nejbeznejsi komunikace  mikrokontroleru s okolim. Tyto tri publikace budou dohromady tvorit  ucelenou radu: "Popis mikrokontroleru" 

 Jiřího Hrbáčka zastihnete na emailové adrese : hrbacek@jumbo.ped.muni.cz

 


Seznam knih v Knihovničce
Hodnocení článku: