Tvorba open source softwaru – to je název další zahraniční publikace, kterou sdružení CZ.NIC vydává v češtině ve své knižní edici. Jejím autorem je Karl Fogel, vývojář a „advokát svobodného softwaru“, jenž se v praktickém průvodci věnuje vzniku open source programu a jeho přerodu do úspěšného softwaru s rozsáhlou komunitou uživatelů a dalších vývojářů. Realisticky popisuje jednotlivé části managementu vývoje open source softwaru jako je komunikace s uživateli nebo správa zdrojového kódu, ale dotýká se také licenčních a právních aspektů těchto programů.
Autor publikace Karl Fogel je velmi aktivním vývojářem a známým propagátorem svobodného softwaru. Několik let byl hlavním vývojářem programu pro správu verzí Subversion a podílel se také na tvorbě systému pro hostování projektů Launchpad nebo editoru GNU Emacs. Poznatky z praktického vývoje softwarů využil při publikacích řady článků a esejů. Své zkušenosti zúročil i v právě vycházející české verzi knihy, která má v originále název Producing Open Source Software. Text dosud vyšel v několika jazycích; připravují se překlady do dalších.
„Naše předchozí publikace v Edici CZ.NIC byly orientovány na nějakou konkrétní technologii, od IPv6 přes programování v Pythonu až po užívání elektronického podpisu. Touto knihou jsme se vydali do trochu jiné oblasti. Nejen pro všechny programátory jsme přeložili publikaci, která se zabývá tím, jak produkovat otevřený (open source) software. Kniha může být přínosná jak pro začínající nadšence s dobrým nápadem, tak pro zaměstnance zavedené firmy produkující již existující software,“ píše v proslovu ke knize Ondřej Surý, vedoucí Laboratoří CZ.NIC.
Zdarma nebo o 50 korun levněji
Edice CZ.NIC je jedním z řady osvětových projektů správce české národní domény nejvyšší úrovně. Cílem tohoto projektu je vydávat odborné, ale i popularizační publikace spojené s internetem a jeho technologiemi. První publikací vydanou již v roce 2008 bylo druhé vydání populární knihy IPv6 od Pavla Satrapy (na stránkách Edice najdou zájemci již její třetí vydání). Po ní následovaly publikace Pro Git Scotta Chacona, Ponořme se do Python(u) 3 od Marka Pilgrima a Báječný svět elektronického podpisu Jiřího Peterky. Vedle tištěných verzí vychází v této edici současně i elektronická podoba knih.
Knihu s názvem Tvorba open source softwaru je, stejně jako všechny předešlé publikace z Edice CZ.NIC, možné stáhnout zdarma na stránkách http://knihy.nic.cz nebo si objednat její tištěnou verzi. Plná cena činí 299 korun, při objednání přes IPv6 ji navíc zájemce získá o 50 korun levněji.
Zdroj: CZ.NIC