Jste zde

Vyšla kniha Práce s inteligentními LCD displeji

Nová příručka z nakladatelství BEN - technická literatura může přijít vhod každému, kdo chce rychle a efektivně začít pracovat s displeji LCD osazenými standardními řadiči. Popis a praktické použití tří odlišných typů: EL1602 (řádkový 16×2 znaky), GDM12864A (grafický 128×64 bodů) a EL16032A (řádkový/grafický se sériovou/paralelní sběrnicí).

obálka knihy

Po úvodním popisu funkce LCD displejů a značení LCD modulů následují popisy konkrétně použitých modulů. Pro první seznámení s ovládáním displejů jsou vytvořeny programy pro  PC (ve vývojovém prostředí Delphi 7.0). Na nich lze velmi dobře pochopit, jak probíhá komunikace mezi řídicí jednotkou a LCD modulem. Dále jsou publikovány ovládací rutiny pro mikrokontroléry řady 8051 a AVR včetně příkladů, které lze použít pro test funkčnosti LCD modulu. V příkladech je ukázán výpis řetězců, číselných hodnot, zobrazení obrázků (bitmap) na různých LCD displejích.

Stavební návody přípravků

V knize je uveden detailní popis několika jednoduchých vývojových kitů. Díky jednotné filozofii lze moduly displejů připojit přímo na porty mikrokontrolérů nebo na sériový/paralelní port.

· ATLCDTX1 – přípravek s modulem EL1602 připojený na dva porty mikrokontroléru (8bitová komunikace),
· ATLCDTX2 – přípravek s modulem EL1602 připojený na jeden port mikrokontroléru (4bitová komunikace),
· ATLCDGR – přípravek s modulem GDM12864 připojený na jeden port mikrokontroléru (8bitová komunikace s použitím posuvného registru 4094),
· ATLCDTXS – přípravek s modulem EL16032A připojený na jeden port mikrokontroléru (sériová komunikace).
· LPT2PSL – redukce pro připojení níže popsaných přípravků k paralelnímu portu PC (nelze použít pro přípravek ATLCDTX1),
· COM2PSL – přípravek pro připojení přípravku ATLCDTX2 k sériovému portu PC,
· FT232TST – univerzální přípravek pro USB (použit pro připojení přípravku ATLCDTX2 k USB),

Doprovodné CD

Součástí knihy je také doprovodné CD, kde jsou kromě zdrojových kódů ke všem přípravkům (pro mnoho platforem), klišé spojů a nezbytných datasheetů rovněž uvedeny programy pro snadnější vývoj aplikací. Jedná se zejména o software pro editaci znaků a konvertor bitmap.

Libor Kubica
redakce@ ben.cz

Download & Odkazy

Hodnocení článku: