Jste zde

DATOVÝ KABEL PRO TELEFONY NOKIA

Podrobně popsaná konstrukce datového kabelu pro telefony NOKIA různých typů.

  ÚVOD
  Mobilní telefon se stává naším společníkem. Nejeden z Vás by jistě chtěl využít všech vlastností telefonu, ať už pro usnadnění práce s ním nebo jen pro zábavu. Velkou oblibu si získaly zvláště telefony NOKIA, pro které Vám přinášíme stavebnici. Telefony NOKIA mají bohatou softwarovou základnu pro komunikaci telefonu s PC (není součástí stavebnice). S pomocí datového kabelu můžete brouzdat internetem, posílat faxové zprávy z počítače, lehce napsat a hlavně odeslat textové zprávy SMS. Pro případ nouze je možné zálohovat SIM kartu nebo ji editovat z počítače. Určitě nepohrdnete změnou loga operátora, nebo konfigurací či odblokováním telefonu pro jiné operátory.
  Stavebnice je připravena pro použití s telefony NOKIA 5110/61XX. S drobnými úpravami ji lze použít i pro jiné telefony NOKIA i telefony jiných značek a také pro komunikaci diářů a kalkulaček CASIO s počítačem.(tab. 1). Konstrukce nemá žádné záludnosti, měl by ji postavit i méně zručný amatér.

   


  UPOZORNĚNÍ
  Stavebnice tohoto zařízení se právě doprodává na obchod.HW.cz - posledních 11 kusů - 600 Kč vč. DPH / kus.

  Použití interface :

  NOKIA 3110 (FBUS + MBUS) gnokii, datasuite 1.0
  3210 (MBUS) logomanager
  5110 (FBUS + MBUS) gnokii, datasuite, lohomanager, logoeditor, winlock, wintesla, raluka, logouploader, netmonitor, pclokal, calendar, PC composer atd.. 
  6110 (FBUS + MBUS)
  6150 (FBUS + MBUS)
  8110 (FBUS + MBUS) gnokii, datasuite 1.0
  CASIO diáře a kalkulačky CASIF 1.9, FA 122 atd..

  NÁŘADÍ A POMŮCKY

  • páječka, kalafuna, cín
  • nůžky na plech, nebozez
  • multimetr
  • kleště
  • nůž, šroubovák
  • lepidlo(vteřinové nebo epoxidové)
  TECHNICKÝ ROZBOR
  Telefony NOKIA komunikují s počítačem po dvou různých sběrnicích MBUS nebo FBUS. Poslední jmenovaná je běžná sériová linka s vodiči RxD (receive data) a TxD (transmitt data). Prostřednictvím této linky se posílají data, faxy nebo SMS zprávy z počítače do telefonu, načítá se obsah SIM karty, nebo mění loga operátora. MBUS je obousměrná sběrnice typu I2C, kde se data posílají po jednom vodiči. I když je pomalejší než FBUS sběrnice, vyžadují ji programy pro konfiguraci nebo odblokování telefonu.
  Ne u všech telefonů NOKIA je stejná napěťová úroveň. Kabel lze použít pro následující modely s úpravou napětí pomocí příslušných D3 a D4. 
  Model
  Napětí H/L
  D3, D4
  CASIO
  5V/0V
  4V7
  3110, 8110
  5V/0V
  3V3
  3210, 5110, 6110, 6150
  3V/0V
  2V7

   
   
  Schéma zapojení

  OSAZENÍ
  Ze všeho nejdříve si připravíme krabičku. Podle obr. 3 ji vystřihněte a vyvrtejte 2 dírky pro uchycení konektoru Cannon a též na druhé straně otvor o průměru 3mm pro výstup stíněného kablíku.
  Součástky pak osazujte v pořadí: SMD prvky, diody, elektrolytické kondenzátory, stabilizátor, CANNON 9 a nakonec IC1.
  Konektor Cannon letujeme, tak, aby piny 1 až 5 byly přiletovány na straně spojů. Mezi pin 7 konektoru Cannon a anodu diody D2 naletujeme kus odstříhnutého drátku Osazovací plán je na obr. 2.
  Telefonní konektor přiletujeme na stíněnou dvojlinku, která nesmí být delší než 1,5m! Navíc přímo v telefonním konektoru propojíme piny RxD a MBUS (obr. 4, obr. 5). Po pečlivém zapájení všech součástek, přistoupíme k oživení. 
   
   

  Osazeni plošného spoje

   
  Úprava krabičky

   

  OŽIVENÍ
  Konektor pracuje na první zapojení, ale nejste-li si jisti svoji prací, můžete testovat  pomocí následujícího zapojení na obr. 6. K tomu použijeme dva nezávislé napájecí zdroje a  jeden multimetr. Na obou zdrojích nastavte proudové omezení na 10mA, jen tak se nemusíte obávat o integrovaný obvod MAX 232. Nejprve vyzkoušíme převod úrovní od počítače do telefonu přepínač přepneme do polohy H a na výstupu by se mělo objevit napětí kolem 2,5 V. Přepneme-li přepínač do polohy L bude tam asi 0,38 V. Pokud hodnoty sedí, přistoupíme k testu od telefonu do počítače. Na druhém zdroji nastavíme napětí kolem 3V a přes odpor asi 470 ohmů je přivádíme na pin 8 (obr. 4). Při logické úrovni H musí být na výstupu napětí kolem -9V a při zkratovaném pinu 8 napětí +9V. Je-li vše v pořádku, pak telefonu dozajista neublížíte. Zároveň bych chtěl  podotknout, že uvedené hodnoty se vztahují pouze pro telefony NOKIA 5110, 6110, 6150!
  řádně odzkoušenou elektroniku přišroubu-jeme do krabičky, stíněný kablík zajistíme uzlíkem proti vytržení a přilepíme víčko.
   
   

  Schéma testovacího zapojení

   
  Zapojení datového konektoru

  INSTALACE SOFTWARE
  Mezi nejdůležitější program pro telefony NOKIA patří „DATA SUITE“. Při instalaci musíme mít připojený telefon. Instalátor si sám vyhledá, na kterém portu je  konektor připojen. Pokud tomu tak není, je třeba ve Windows zkontrolovat nastavení sériového rozhraní. Občas tento program také zazlobí, když jste před ním něco na sériovém portu používali, raději restartujte počítač. Pokud chcete měnit loga operátora, na internetu zdarma seženete „LOGO UPLOADER“ s balíkem již hotových log. Tento program však navazuje na program „Data Suite“ a sdílí s ním tzv. virtuální port (většinou COM3). Telefon NOKIA 3110 nefunguje s výše uvedenými programy, ale používáte-li operační systém UNIX, tak na internetu najdete volně šiřitelnou verzi programu G-NOKIA, který má obdobné funkce jako program DATA SUITE.
  S pomocí popsaných kabelů je možné s programem Net monitor, PC local, Logomanager aktivovat servisní menu telefonu.
  I když se to může zdát na první pohled zbytečné, získáme tím informaci o stavu akumulátorů, teplotě, ale i na jaké BTSce jsme zavěšeni. Program Wintesla umož?uje měnit nastavení, sériová čísla telefonu a plno dalších užitečných věcí. Je však těžko dostupný a má pouze MBUS podporu.

  ZÁVĚR
  Pevně věříme, že Vám naše stavebnice usnadní práci s Vaším mobilním telefonem a zpříjemní tak život.

  STAVEBNICE OBSAHUJE
   

  • R1 - 1k5
  • R2 - 47k
  • C1-C4 - 1u5/16V
  • C5,C6 - 100 nF
  • D1,D2,D5,D6 - 1N4148
  • T1 - BC 847
  • IC1 - MAX 232 nebo kompatibilní
  • K1 - CANNON 9F
  • Krabička 42x32x20
  • plošný spoj
  • Konektor 7pin pro NOKIA

   
   
  UPOZORNĚNÍ !
  Kabel není schválen firmou NOKIA či jinými autorizačními institucemi. Jeho stavba a provoz je jen na vlastní nebezpečí. Autor nenese odpovědnost za škody a újmu na zdraví, způsobenou stavbou a provozem zařízení.

   
Hodnocení článku: