Jste zde

Elektronická ruletka s 10 LED jako klíčenka

Jednoduchá miniaturní elektronická ruleta vyrobená z běžných číslicových součástek v provedení SMD

se výborně hodí jako zábava na cestách či hračka pro děti pod stromeček.

Tato hračička je určena především těm mladším čtenářům, kteří se "nudí" v hodinách dějepisu, zeměpisu a ostatních podle mě nepotřebných předmětů. Co takhle zahrát si pod lavicí nebo někde jinde elektronickou ruletku? Následující konstrukce by se měla vejít do malé klíčenky - univerzální krabičky U-KM01.

Podmínkou je ovšem použití SMD součástek. Celá konstrukce se skládá z dvou integrovaných CMOS obvodů řady CMOS 4000. Hradlo NAND se Schmittůvým klopným obvodem obsažené v čipu 4093 vytváří jednoduchý oscilátor na frekvenci cca 50 Hz až 1 kHz (na frekvenci nezáleží, ale při větší frekvenci čip spotřebovává více proudu) a za ním je zapojený pětistupňový Johnsův čítač s dekodérem BCD/1 z 10. Toto zapojení je prakticky identické jako světelný had až na to, že oscilátor je jedním ze vstupů blokován tlačítkem. Při stisku tlačítka had "bliká" a po puštění se zastaví. Vzhledem k vysoké frekvenci se pochopitelně nedá odhadnout kde.

 

 
Když propojíte vstup reset nějakým přepínačem s výstupem Q6, tak bude blikat pouze prvních šest led diod. Tyto led můžete na krabičce očíslovat a máte šestihrannou házecí kostku. Celé zařízení je napájeno stejně jako v předchozí konstrukci lithiovou baterií CR2032. Jak už jsem v minulé konstrukci zmínil, dá se pořídit draze i levně. Od Panasonicu (na balení je firma Vinic) stojí pod 20 Kč a od Duracelu 70 Kč, baterie jsou identické, takže si můžete vybrat..

Hodnoty a přibližné ceny součástek:

R1 47k SMD
R2 100k SMD
R3 0* SMD
R4 47k SMD
R5 50* SMD
C1 100nF SMD
S2,S4 přepínače SMD
S1,S3 tlačítka SMD
CR2032 Li baterie
4093 CMOS IO SMD
4017 CMOS IO SMD
D1 až D10 3mm, 2mA, červená, žlutá!!
D11 5mm, supersvítivá
U-KM01 krabička

 

Celková cena by měla být okolo 100 Kč, ale většinu použitých součástek zřejmě najdete doma v šuplíku. Odpory označené hvězdičkou lze použít pouze při napětí 3 V. Jinak se vypočítají ze vzorce R = (U - ULED) / I

Klíčenku můžete také doplnit o svítilnu podobně jako v předchozí konstrukci (v krabičce je místa dost). Ruleta v klidu (svítí jedna led) odebírá asi 1 mA a při blikání 1,6 mA. Ruletka by vám tedy měla vydržet přes 200 hodin stálého provozu.

Martin Olejár
martin@ elweb.cz

DOWNLOAD & Odkazy

Hodnocení článku: