Jste zde

Indikátor napětí se dvěma OZ

Toto je velmi známé a používané zařízení. Jedná se o zařízení, které indikuje jestli měřené napětí je v požadovaném rozsahu. Stav je indikován třemi LED diodami. Požadovaná velikost měřeného napětí je nastavitelná.

Obvod obsahuje dva komparátory, které porovnávají vstupní napětí. Referenční napětí je vytvořeno pomocí zenerovy diody D1 a rezistoru R2 a je připojeno na invertující vstupy operačních zesilovačů IC1A a IC1B. Porovnávané napětí se přivádí na neinvertující vstupy operačních zesilovačů. Rezistory R1, R3, R7 a R8 tvoří vstupní dělič. Rezistory R7 a R8 jsou regulovatelné – trimry. Jimi se nastavují úrovně napětí, při kterých budou komparátory překlápět. Trimrem R7 se nastavuje dolní mez a trimrem R8 horní mez.

Velikost měřeného napětí se indikuje pomocí LED diod LED1, LED2 a LED3. Diody jsou barevně odlišené. LED3 signalizuje, že je napětí vyšší než požadované. Dioda je červená. LED1 je oranžová a signalizuje nižší napětí oproti požadovanému. LED2 je zelená a zobrazuje požadovaný stav. Barvy samozřejmě mohou být libovolné.

Funkce obvodu je velmi jednoduchá. Pokud je napětí v požadovaném rozsahu, tak je na neinvertujícím vstupu IC1B vyšší napětí než invertujícím. Tudíž je na jeho výstupu log1. LED1 má na elektrodách kladné napětí. Proud jí neprochází a tak nesvítí. Na neinvertujícím vstupu IC1A je nižší napětí než na invertujícím. Proto je na výstupu log0. Přes LED2 teče proud a LED2 svítí. Přes LED3 neteče proud a tak nesvítí.

Pokud bude napětí nižší, tak na výstupu IC1B bude log0. Tím se rozsvítí LED1. Na výstupu IC1A je také log0, takže nesvítí žádná další LED dioda.

Pokud bude napětí vyšší než požadovaná mez, tak bude na výstupu IC1B log1. Tudíž nemůže svítit LED1. Na výstupu IC1A bude také log1. Nebude svítit ani LED2, ale bude svítit LED3.

Celé zařízení je napájeno z měřené soustavy. Je napájeno nesymetrickým napětím. Odběr zařízení je minimální.

Návrh plošného spoje a rozmístění součástek:

Seznam součástek:

Součástka Hodnota
IC1 LM1458 (TL072)
R1 27k
R2 1k
R3 15k
R4 680
R5 680
R6 560
R7 2k2
R8 2k2
D1 4V8 - 5V4
D2 2V8 - 4V2
LED1 3mm oranžová
LED2 3mm zelená
LED3 3mm červená

Závěr:

Zařízení je velmi jednoduché. Je vhodné pro informativní indikaci napětí. Použité může být například k indikaci napětí např autobaterie. Dolný mez se nastaví na 10V a horní na 14V. Pod a nad tyto hodnoty by se nemělo na 12V baterii jít, aby se nezničila.

Indikace je pouze třemi LED diodami. Pokud by bylo potřeba indikovat více, než jen jestli je napětí v toleranci, je možné použít jiný indikátor uveřejněný na HW serveru. Odkaz je uvedený níže.
Je zde možnost stáhnout si návrh plošného spoje a rozmístění součástek.

Babčaník Jan
Babcanik@ seznam.cz

Download &Odkazy:

Hodnocení článku: 

Komentáře

Dobry den. potřebuji prosim poradit. Dá se toto zapojeni předělat na 6V a jak? Předem dik za odpověď.

Zdravim ak by som chcel zmenit hornu mez na 17 V, ktore suciastky a za ake hodnoty musim vymenit? Dakujem za odpoved.

 Dobrý den,
na internetu jsem našel Váš návod na indikátor napětí na 12V. Chtěl jsem se zeptat jaké součástky by měli být pro změnu indikátoru na 6V.
Předem děkuji za odpověď a přeji hezký den.
Ivan Smetana