Jste zde

LPT ISP Prog

Konstrukční návod na ISP interface.. Programování procesorů ATMEL pomocí rozhraní ISP je dnes již běžná věc. Chceme vám představit jednoduchý programátor, nebo spíš interface, který vytváří ISP pomocí LPT portu. Tento interface je kompatibilní s PonyProg SW a obsahuje oddělovač.

LPT ISP Prog je spíš interface, nežli programátor v pravém slova smyslu. Neobsahuje žádné patice pro programování obvodů přímo na základní destičce. Jeho výstupem je pouze konektor ISP. Pokud potřebujete naprogramovat ISP procesor mimo aplikaci, lze samozřejmě připojit ISP přímo na procesor, doplnit k procesoru krystal s kondenzátory a to je vše.. 

Výhody programátoru

 • Připojení na Paralelní port – neblokuje sériový port. Ten tak zůstává použitelný pro připojení laděného zařízení
 • Software pro Windows 95,98 i Windows NT/2000 (SW obsahuje rychlejší drivery, které fungují pod W9x, nebo pomalejší i pro NT a W2000)
 • V ceně je zahrnut také poplatek pro autora SW C. Lanconelli za použití programátoru.
 • Na rozdíl o přímého připojení pinu paralelního portu obsahuje tento programátor budič sběrnice, který definuje logické úrovně výstupu, takže programátor funguje na všech paralelních portech korektně nemusí být připojen extrémně krátkým kabelem.
 • Díky použití budiče, jsou hrany SCK dostatečně strmé a nehrozí problémy popisované v Errata dokumentech ATMELu. (pokud samozřejmě nepoužijete 10 metrů dlouhý kabel..)
 • Software pro LPR ISP Prog je součástí standardního balíku „PonyProg“. Díky tomu je software průběžně inovován a aktualizován. Lze se tedy počítat s vyřešením problému, pokud například ATMEL upraví programovací algoritmy obvodů..
 • Obslužný SW je velmi příjemný, je napsán pro průběžný vývoj. Obsahuje například volbu, kterou lze při každém programování .hex soubor načíst znovu z disku, což je nutné při jakémkoli vývoji a kompilaci kódu v jiném okně..
 • Programátor obsahuje signalizaci průběhu programování a signalizaci napájení.


Provedení LPT ISP Prog


Vzhledem k historii byla konstrukce navržena na dvou plošných spojích. Jednotlivé verze se schmeaticky liší pouze v konektoru zapojení výstupů.

 

 

Napájení
ISP rozhraní obsahuje napájecí napětí. Protože zde existuje mnoho možností napájení, je na destičce programátoru osazena dioda D1. Pokuje ji zkratujete, je veškeré napájení propojeno. Dioda odděluje pouze napájení pro samotný oddělovací obvod, napájecí piny z ISP konektoru jsou propojeny se svorkovnicí pro případné externí napájení. 
ISP kromě napájení obsahuje ovládání resetování  procesoru (/RESET), vodiče pro sériový zápis (MOSI) a čtení (MISO) obsahu interních pamětí FLASH a  EEPROM + jeden vodič pro synchronizaci přenosu dat (SCK).  Vodiče MISO a MOSI nejsou křížené = MISO z programátoru se připojuje na MISO CPU a MOSI na MOSI. 
 
 

Verze na jednostraný plošný spoj


Celá elektronika je na jednostranném plošném spoji. Můžete si stáhnout podklady pro výrobu plošného spoje v EAGLE - DOWNLOAD.
 

 

 

Osazení plošného spoje LPT ISP prog


Verze na plošný spoj do krytky redukce CANNON 25/9


Celá elektronika je umístěna do klasické redukce CANNON. Můžete si stáhnout podklady pro výrobu plošného spoje v EAGLE - DOWNLOAD.

 

Schéma verze v redukci :

Osazení plošného spoje v redukci :Detail zapojení výstupního konektoru verze v CANNON redukci :

Porovnání s AVR ISP ProgNa HW serveru jsme svého času zveřejnili programátor AVR ISP Prog, který byl zapojen podle Aplication Note 910 přímo z ATMELu. Časem však praxe přinesla několik problémů

 • AVR ISP Prog se připojuje k RS232, který však často potřebujete pro konkrétní aplikaci, a pokud nemáte volné dva sériové porty, přináší to problémy..
 • Software pro AVR ISP Prog je velmi nepříjemný pro průběžnou práci..
 • Originální SW od ATMELu nepracuje správně s procesory 89C8252, naše upravená verze SW tento problém neodstranila úplně..


Aplikační tipy 


 • Pokud SW odmítá najít programátor na portu, zkuste změnit driver v nastavení hardwaru v PonyProg software.
 • Pokud nesvítí LED napájení, hledejte chybu v napájení.“
 • Pozor na resetovací zapojení v laděné aplikaci, musejí počítat s resetem z ISP programátoru.
 • Při programování AT89S8252 respektujte omezení z ERRATA katalogových listů, hlavně část o nepoužívání pinů pro ISP prvních 500 ms po RESETu.


DOWNLOAD a Související odkazy 


 
Jan Řehák
Hodnocení článku: