Kdysi davno me zaujalo zapojeni testeru sitovych a telefonnich kabelu, ktery umoznoval mimo jine testovat vodic po vodici a ukazat na osmi stavovych LED, jak je kabel zapojeny, ci jestli jsou v poradku vsechny zily atd.
Tester mel ovsem nekolik nevyhod, nebot nebyl schopny merit dynamicky (hybu s konektorem a koukam se, jestli se nekde neco neprerusuje), pouze zilu po zile, a nebyl pouzitelny "do terenu", nebot obe zasuvky (vysilaci, prijimaci) byly na testeru, takze kuprikladu mereni kabelu k zasuvce na druhem konci budovy bylo nemozne. I kdyby se krabicka rozdelila na dve casti, stale by bylo nutne mit extra propojeny zemni vodic (coz by se asi dalo resit pouzitim zemnich koliku el. zasuvek, nebo jedne zily z kabelu, ale prakticke to take neni). Zacal jsem tedy premyslet, jak efektivne a levne vyresit oba dva problemy a vymyslel nasledujici zapojeni.
Tester TP kabelu je rozdeleny na dve casti, vysilac (s baterii) a prijimac (pasivni, muze jich byt pouzito i vice). Ve vysilaci je nainstalovan IO PIC 16C54(XT-4MHz), ktery podle vybraneho testovaciho modu posila na 8 vodicu kabelu v dane casove posloupnosti potrebne nastaveni. Prakticky vzdy nastavi jeden z vystupu do stavu LOG 1, a ostatni necha nastavene v LOG 0.
Přijímací část :
V prijimaci casti je 8 LED diod s ochranym odporem a 8 normalnich diod, ktere funguji tak, ze se zbyvajici vodice pouzivaji misto zeme (neb maji nulovy potencial). Proud tedy tece svitivou diodou a vraci se zpet pres libovolny dalsi zapojeny vodic. Prakticky je tedy mozne merit na kabelu, na kterem jsou zapojeny (jakkoliv chaoticky) alespon 2 zily. Testovaci mody vysilace se voli pomoci dvou tristavovych prepinacu na vysilaci.
- SW 1 v prostredni poloze:
- -normalni cyklus, ruzne rychle (podle stavu SW 2) se rozsveci postupne diody 1 az 8 -da se tak snadno identifikovat prehozeni zil, ci nezapojenou zilu -v pomalem modu jeste pri kazde zmene pro lepsi orientaci kratce bliknou vsechny LED
- SW 1 v jedne krajni poloze:
- -SW 2 uprostred - sviti vsechny LED (ve skutecnosti se postupne v rychlem sledu stridaji mezi sebou, ale to se projevi pouze na jasu diod, jinak je to okem nepostrehnutelne), je to vhodny mod na hledani zapeklitych zavad a spatnych kontaktu na kabelu, nebot s nim muzeme libovolne hybat a zkoumat a okamzite je videt rozpojeni kterekoliv zily, nelze to ovsem pouzit pro kontrolu spravnosti poradi zil.
- -SW 2 na jedne strane - jako vyse, ale sviti pouze LED 1,2,3,6 (tedy ty, co jsou pouzite pro pocitacovou sit)
- -SW 2 na druhe strane- postupne blikne 1x LED 1, 2x LED 2 adt. az 8xLED - 8 je mozne tak dobre zmapovat i naprosto chaoticky prehazeny kabel.
- SW 1 v druhe krajni poloze
- -pokud je SW 2 uprostred, stav diod se nemeni, pokud je v nejake pozici, postupne se posouva svitici dioda ob jednu dale (tedy obdoba testovani zily po zile)
Vysilaci část :
Vysilac je vybaven 8 kontrolnimi LED a take ochranymi odpory. Teoreticky by jak vysilac, tak prijimac mely prezit kratkodobe zapojeni trebas do funkcni telefonni zasuvky, ale zkouset to radeji nedoporucuji. Prave z duvodu teto ochrany a kvuli nizke spotrebe je nutne v zapojeni pouzit nizkoprikonove LED diody (doporucuji experimentovat, v nejhorsim pripade se da upravit velikost odporu podle typu LED), ostatni diody a odpory nejsou kriticke. V zapojeni mam pouzity krystal 4MHz. Dalo by se to velmi snadno preprogramovat i na PIC s RC oscilatorem, ale musel by se trosku upravit zdrojovy kod a zrychlit. Napajeni je ze 4 tuzkovych baterii ci akumulatoru. Pro jednoduche schema nepouzivam tisteny spoj, ale pouze univerzalni desticku. Prijimac i vysilac se daji vestavit do vhodne velike telefonni krabicky.
Zdrojovy kod je ZDE (pouzivam prekladac od firmy PARALLAX, ktery mimochodem umi makroinstrukce podobne klasickym INTEL instrukcim) je pomerne dobre a srozumitelne popsany. Zde je kod v HEX formatu.
Poznámka redakce :
Hodnota odporu 1k na výstupních vodičích a 1k před LED diodami je podle meho nazoru poněkud vysoká, a je díky tomu nutno vybírat LED diody, cca 680 by se podle mého názoru hodilo lépe. Jinak se však jedná o velmi potřebné zařízení, které určitě použijete nejen pro TP sítě.