Jste zde

Připojení digitální posuvky k PC

Některé digitální posuvky na sobě mají konektor na připojení k PC. Jak vyrobit interface, který

stojí stejně jako posuvka ?

Pro potřebu měření a následného zpracování většího množství dat jsme uvažovali o možnosti připojení digitální posuvky k PC. Výrobce dodává jak připojovací modul, tak jakýsi software. Problém byl v tom, že cena je na úrovni samotného měřidla. Proto jsem se pokusil připojení realizovat sám.
 
 

Následně uvedené informace berte prosím spíš jako inspiraci, než jako detailní manuál.
Informace byly získané prostřednictvím faxu, a nejsou ani přesně k tomu typu posuvky, ke kterému jsem je sháněl. Nicméně jako zdroj prvotních informací by měl být tento článek plně vyhovující.
Po získání alespoň základních informací o výstupu z měřidla, jsem postavil ze šuplíkových zásob převodník pro připojení k seriovému portu PC. Upozorňuji, že toto zapojení není úplně ideální, pokud se rozhodnete tvořit o něco podobného, berte tuto verzi spíše jako vodítko. Doporučuji raději použít optického oddělení, já jsme použil na oddělení a převod pouze hradla CMOS.

Popis komunikačního protokolu posuvky

Připojení posuvky je realizováno seriovým přenosem s využitím pěti vodičů. Tři jsou výstupy z posuvky, jeden vstup a zem. Nákres s popisem pinů konektoru j v záhlaví, zde je uvedena tabulka s popisem významu pinů :

Vlastní přenos začíná dvěma způsoby, buď na žádost PC nebo po stisku tlačítka HOLD/DATA na posuvce. Přenos dat probíhá podle časového diagramu:

 


Posuvka nastaví po stlačení tlačítka HOLD/DATA signál /RD do stavu 0, a tím žádá o převzetí dat. PC potvrdí příjem signálem /REQ a posuvka posílá seriově data po lince DATA s hodinovým signálen CK. Jedno měření se sestává z 13 hodnot (digitů) tvořených 4 bity (celkem tedy 13x4 bitů). Jednotlivé digity mají význam dle následující tabulky :Technické řešení

Největším problémem je konektor pro připojení posuvky. Žádný vhodný se mi nepodařilo sehnat, tak jsem udělal provizorní z plošňáku s připájenými kontakty. Jinak celý modul lze umístit přímo do konektoru CANON u PC. Délku kabelu jsem měl assi 2 m a nečinilo to žádné problémy.
Konektor lze také vyrobit z jednotlivých pinů, které nasadíte do posuvky, přiletujete k nim vodič a potom piny spojíte opatrně GluGanem. Po vychladnutí opatrně vyndáte a zalepíte GluGanem zbytek, kam jste předtím neměli přístup. Je to osvědčené, jako jednotlivé piny lze použít rozebraný konektor FRB, Cannon, přímů konektor nebo tak něco.
(GlueGan je taková ta pistole, která má v sobě topné těleso a ohřívají se v tom patrony o práměru 5, 7 a 12 mm.)

Z pinu 4 je přes D3 stabilizováno zenerovou diodou D1 napětí na 5V pro napájení CMOS obvodu. Vzhledem k nízké spotřebě postačí minimální proud => R1 = 10 k. Obdobným systémem je upravena logická úroveň na vstup CMOS hradla, vstupy RS 232 DSR CTS a RI jsou ovládány z zbylých tří hradel. Tento přístu k RS 232 není zrovna technicky "čistý" ale funguje a je elegantně jednoduchý. Odpory do +5V  na vstupech hradel u výstupu z posuvky mají relativně vysokou hodnotu pro maximální snížení spotřeby z 5V ale hlavně protože maximální proud přes otevřený kolektor je 400 uA.

 

Softwarové řešení

Obsluha ze strany PC je řešena přímým řízením linek COM portu. Komentovaný příklad v pascalu mitutoyo.pas.  Mým cílem bylo napsat obsluhu pod Windows tak, aby měřená data mohla být přímo vkládána do Excelu. Bohužel se mi nepodařilo rozumně obsloužit port a vyřešit časování. Pokud by mi mohl někdo pomoci radou, budu velice vděčný.
Jakékoliv připomínky nebo dotazy směřujte na locker@vosrk.cz.

 Poznámka redakce : 

Omluvte prosím sníženou kvalitu obrázků, průchod přes FAX je na nich znát i přes vydatnou pomoc v Photoshopu.Napsal : Martin Locker
Upravil a doplnil : Jan Řehák
Hodnocení článku: